ENSZ;menekültek;Magyar Helsinki Bizottság;

- Az ENSZ tiltás sem számít a hatóságoknak

Az ENSZ Emberi Jogok Bizottságának érveit, ellenkezését semmibe véve döntött a magyar hatóság egy afgán menekült sorsáról. Ez ráadásul csak a jéghegy csúcsa: az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága a hazai állapotok és a nagy vitát kiváltó szabályozás miatt felszólította az uniós tagországokat, hogy a helyzet rendezéséig ne küldjenek vissza menekülteket Magyarországra.

Hiába figyelmeztette az ENSZ Emberi Jogok Bizottsága néhány hete a magyar hatóságok, hogy ne utasítsanak ki egy afgán menekültkérőt, a Magyar Helsinki Bizottság úgy értesült, kedden a jogi kötelezettségeket semmibe véve, mégiscsak kitoloncolták ügyfelüket. A jogvédő szervezet szerint az afgán férfit hazájában olyan súlyosan bántalmazták a tálibok, - mert gitározott egy koncerten -, hogy maradandó sérüléseket szerzett a fején. Ezután Európába indult menedéket kérni, de Bulgáriában táborba került, ahol szörnyű körülmények között töltött másfél hónapot. A Helsinki Bizottság beszámolója szerint a túlzsúfolt táborban embertelen állapotok uralkodtak: enni kétszer kaptak, sokszor csak üres kenyeret, száz emberre pedig mindössze két zuhanyzó jutott. A fogvatartott migránsokat a bolgár rendőrök rendszeresen bántalmazták.

Az afgán férfi miután 2016 októberében Magyarországra érkezett, ahol a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal (BMH) úgy döntött, hogy a dublini rendelet értelmében vissza kell mennie Bulgáriába. A Helsinki Bizottság hangsúlyozta: a hivatal kötelessége mindent megtennie azért, hogy a menedékkérőket ne érhesse kínzás, embertelen vagy megalázó bánásmód, miközben a férfi átadása Bulgáriának éppen ehhez vezet. A történtek miatt a Helsinki Bizottság 2017 februárjában az ENSZ Emberi Jogok Bizottságához fordult, amely ideiglenes intézkedésként felszólította a kormányt, hogy az afgán kérelmezőt ne adja át Bulgáriának. A magyar hatóságok ennek ellenére arról tájékoztatták a férfi jogi képviselőjét, hogy kedden repülőre ültetik, és visszaküldik Bulgáriába.

A Helsinki Bizottság szerint a BMH eljárása ellentétes Magyarország önként vállalt jogi kötelezettségeivel. Ráadásul - mutattak rá - az alaptörvény szerint az ember elidegeníthetetlen és sérthetetlen jogainak védelme az állam elsőrendű kötelezettsége. Márpedig a hivatal döntése miatt a férfi embertelen bánásmódnak lehet kitéve Bulgáriában, így a kiadásról szóló döntés - túl azon, hogy sérti a nemzetközi jogot - az alaptörvénnyel is ellentétes.

Közben az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) kemény kritikát fogalmazott meg magyar hatóságokkal szemben, ami, ismét igen rossz fényt vet az Orbán-kormányra. Filippo Grandi Menekültügyi Főbiztos maga szólította fel az uniós tagországokat, hogy függesszék fel a dublini rendelet alkalmazását Magyarországgal szemben addig, amíg a budapesti kormány nem hozza összhangba a menekültek és bevándorlók kötelező őrizetbe vételéről rendelkező törvénymódosítását az uniós jogszabályokkal és a nemzetközi joggal. A főbiztosság közleményében emlékeztetett, hogy március vége óta Magyarországon a menedékkérőket – közöttük gyermekeket – magas pengés drótkerítéssel körülvett konténerekben tartják fogva, amíg nem folytatják le a teljes menedékügyi eljárást. - Az új törvénnyel a Magyarországra érkező menedékkérők helyzete tovább romlott – jelentette ki az olasz Filippo Grandi menekültügyi főbiztos, akinek felhívására gyors reakciók érkeztek. Németország csak akkor küld vissza menedékkérőket Magyarországra, ha garanciát kap az uniós előírások betartására - írta kedden a Berliner Morgenpost című német lap berlini kormányzati forrásokra hivatkozva. A beszámoló szerint a német kormány aggódik a közelmúltban történt magyar jogszabályi változások miatt.

Novák András katasztrófatudósítónak nevezi magát. Igyekszik mindenütt ott lenni, ahol fontos és érdekes dolgok történnek a világban. Húsz éve dolgozik változatlan lelkesedéssel és úgy látja, olyan a nemzetközi helyzet, hogy még sokáig lesz munkája. Közel megy a veszélyes helyekhez is, mert hajtja a vére. Mindenütt az exkluzivitást keresi, ez vezette akkor is, amikor könyvet írt a magyar titkosszolgálatokról. Rendhagyó portré egy riporterről.