Pulitzer-díj;Pulitzer–Munkácsy kiállítás;

Munkácsy festménye és Csillag András Pulitzer-kutató

- Pulitzer-emléknap Makón

Joseph Pulitzerre, a modern újságírás nagy alakjára emlékeztek szülővárosában hétfőn.

Április 10-én születésének  százhetvenedik, az általa alapított Pulitzer-díj kiosztásának pedig századik évfordulóját ünnepelték. A Korona szálló dísztermében délelőtt tartott  ünnepségen részt vett Eric Watnik, a budapesti amerikai nagykövetség sajtó- és kulturális tanácsosa, valamint Yossi Amrani, Izrael állam nagykövete.

Munkácsy festménye és Csillag András Pulitzer-kutató

Munkácsy festménye és Csillag András Pulitzer-kutató

Farkas Éva Erzsébet, a város polgármestere és Csillag András amerikanista történész, Pulitzer-kutató,  a Szegedi Tudományegyetem tanára tartott ünnepi beszédet. Az utóbbi szónok hangsúlyozta azt a pulitzeri elvet, hogy szabad politikai rendszer nem létezhet szabad sajtó nélkül. Sokat idézett,  híres mondása így hangzott:  „Köztársaságunk és sajtója együtt fog felemelkedni vagy elbukni”  Ezt a gondolatot később a Nobel-díjas francia író és filozófus, Albert Camus így fogalmazta meg: „Egy ország annyit ér, amennyit a sajtója.”

A nap további részében Pulitzer–Munkácsy kiállítás megnyitójára került sor a városi múzeumban, amelynek szenzációja egy elveszettnek hitt portré, Munkácsy Mihály Pulitzer Józsefnét ábrázoló csodálatos festménye volt. Délután könyvbemutatót tartottak, amelynek keretében  a Pulitzer József emlékezete  című kötetet, Csillag András és Halmágyi Pál nyugalmazott múzeumigazgató közös munkáját mutatták be. Az angol és magyar nyelvű kiadvány a szülővárosban élő Pulitzer–kultuszt és Makó elszármazott nagy fiának tengerentúli sikertörténetét  eleveníti fel.

 

"Áder aláírta, mi tüntetünk!" - szól a debreceni tüntetés szlogenje, a város ugyanis Békéscsaba és Szeged mellett szintén csatlakozott a holnapi tiltakozáshullámhoz, ami Áder János aláírása óta viharos gyorsasággal söpört végig az országon.