bíróság;ügyészség;

- Kizárták a bírót, mert az ügyészségnek nem tetszett

Kizárták a pécsi egyetemi vesztegetésként elhíresült büntetőügyből a tanácsot vezető bírót. A Győri Törvényszék úgy látta, hogy már nehezen tartható fenn a pártatlanság – írja Pécsi Stop.

A napokban kaphatták meg az érintettek a Győri Törvényszék februárban hozott végzését és indoklását arról, hogy a pécsi egyetemi vesztegetési ügyként ismertté vált perből kizárják a tanácsot vezető bírót, Bóka Tibort.

2010-ben óriási bilincskattogással kezdődött, csaknem 30 terheltjével az évtized gazdasági bűncselekményének indult.
Aztán teltek-múltak az évek, cserélődtek az ügyészek, de valahogy a vád, legalábbis a Győri Ítélőtábla tanácsvezető bírója szerint nem akart igazán végleges, minden kétséget kizáróan törvényes formát ölteni. A bíró folyamatosan szólította fel az ügyészséget a vád kiegészítésére, ám erőfeszítése vagy teljesen hatástalan maradt, vagy nem járt számára kielégítő eredménnyel. Emiatt a bíró előbb 2016 júniusában teljes egészében megszüntette a büntetőügyet, majd 2017 januárjában az 1. vádpont vonatkozásában.

A 2016-os megszüntetést a Győri Ítélőtábla felülbírálta, a 2017 januári döntéssel kapcsolatban ez még folyamatban van.

Varga-Koritár György baranyai főügyész 2017. februári beadványában az ügyben eljáró tanács elnökének kizárását indítványozta.

Varga-Koritár indítványát a törvényszék részben találta megalapozottnak. Megállapították, hogy a bizonyítási eljárás rendben zajlik, „mulasztás nem érhető tetten”. A bíróság szerint a főügyész elhamarkodottan jutott arra a következtetésre, hogy a tárgyalást ésszerű határidőn belül ne tudná befejezni a bíróság.

Hivatkozik viszont a Törvényszék Bóka Tibor tanácsa és a másodfokú bíróság közötti „rendkívül mély nézetbeli különbségre”, valamint arra, hogy az ügyészség már több alkalommal is indítványozta a bíró kizárását.

„… önmagában az a tény, hogy a bíró tevékenységét az ügyész rendszeresen kizárási indítványokon keresztül kritizálja, eredményezheti azt, hogy a bíró már nem tud elfogulatlanul tekinteni az ügyre akkor sem, ha ezek a kritikák nem megalapozottak.” „… nem várható el … hogy a bírót elfogulatlannak lássák ilyen támadások mellett akkor sem, ha valójában nem elfogult.”

Vagyis kizárták a bírót. Amihez semmilyen objektív ok nem kellett, csak az, hogy az ügyészség rendszeresen bírálja, és ettől, hogy politikailag is divatosak legyünk, elveszítse pártatlannak látszó jellegét.

Több, egymástól független, forrásból is arról értesült a SzabolcsOnline, hogy a rendőrség kivonult egy nyírbátori wellness szállodához, s ezzel párhuzamosan az áram- és a gázszolgáltató emberei is vizsgálódtak a hotelben, illetve annak környékén. A közösségi portálon is szárnyra kapott a híresztelés, miszerint szabálytalan vételezés folyik a szállodában.