Ausztria;menekültek;befogadás;

- Kiskorú menekülteket fogad be Ausztria

Az uniós áthelyezési program keretein belül Ausztria mégis befogad ötven kiskorú menekültet Olaszországból, azonban az unió által meghatározott összesen mintegy kétezer menekült ausztriai áthelyezéséről még tárgyalásokat folytatna - jelentette be Christian Kern osztrák kancellár csütörtökön.

A kancellár korábban még amellett állt ki, hogy Ausztria nem akar menekülteket fogadni az áthelyezési program keretein belül, mivel az illegálisan érkezők ellátásával az ország a befogadási kötelezettségét gyakorlatilag már teljesítette.

Kern a múlt héten levélben arra kérte az uniót, hogy értsék meg az ország álláspontját. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke úgy válaszolt, hogy az Ausztriában benyújtott menedékkérelmek száma jelentősen visszaesett, Olaszország és Görögország pedig továbbra is nyomás alatt áll, és szükségük lenne a tehermentesítésre.

Ezt követően Wolfgang Sobotka belügyminiszter úgy ítélte meg, hogy Ausztriának végre kell hajtania az áthelyezést. Azonban kancelláriahivatal kiállt amellett, hogy további megbeszéléseket folytatna Brüsszellel az osztrák teljesítésről.

A kancellár csütörtökön kijelentette, hogy az ötven kísérő nélkül érkező menekült számára "természetesen van hely Ausztriában". Leszögezte ugyanakkor, hogy a többi menekültről, akiket Ausztriának az áthelyezési program keretein belül még el kellene látnia, egyeztetnek az Európai Bizottsággal. Az Ö1 osztrák közszolgálati rádió értesülése szerint Kern minden olyan menekültet számba venne, akik valamikor Görögországban vagy Olaszországban regisztráltak.

2015-ben született uniós megállapodás arról, hogy a migrációs nyomásnak kitett országokból 160 ezer menekültet "elosztanak" az EU-tagállamok között. Eddig körülbelül 15 ezer embert helyeztek át ilyen formában. Ausztriának összesen mintegy kétezer menekültet kellene befogadnia Görögországból és Olaszországból. A 2015-ben és 2016-ban érkezett menekültek magas száma miatt eddig Ausztriának nem kellett részt vennie a programban.

Lassan minden napra jut egy Magyarországot illető, méretes uniós pofon. Szerdán az online szerencsejáték-piac szabályozását érte erős kritika, csütörtökön pedig szintén egy főtanácsnoki indítvány borzolta a kedélyeket.