Bár vízparti település, Balatonfüreden még sincs komoly hagyománya a vízilabdának – írják a település új uszodája építésének körülményeiről. A végül idén januárban megnyílt létesítményre az összes pénzt a tao segítségével szedte össze az önkormányzat, mégpedig kicsit bukdácsolva a jogszabályi lehetőségek és korlátok közt.
Az országgyűlés 2011. júniusában a társasági adóról szóló törvény módosításával teremtett lehetőséget arra, hogy a nyereséges vállalkozások adójuk egy részét sportcélokra ajánlják fel. Önkormányzatok azonban közvetlenül nem kaphatnak ebből a pénzből, ezért a füredi vezetés 2011 júniusában úgy döntött, hogy létrehozza a Balatonfüred Vízilabda Sportjáért Közhasznú Alapítványt, amelyen keresztül a város olyan állami pénzeket szerezhet a helyi uszoda építéséhez, amelyekhez az önkormányzat nem férhetett hozzá. A Direkt36 beszámolója szerint Bóka István fideszes polgármester nem is csinál belőle titkot, hogy az alapítvány létrehozása elsősorban arra kellett, hogy a pénzt megszerezhessék.
Hibáztak azonban, amikor az önkormányzat hozta létre az alapítványt, mert ezt a törvény tiltja, ezért később az önkormányzat egyik cégével hozattak létre alapítványt civil vezetéssel, ám valójában minden szál az önkormányzat kezében futott össze.
Az alapítvány az első lehetséges alkalommal, már 2011-ben 352 millió forintot kapott sportfejlesztésre, lényegében az uszoda építésére, amihez 147 millió forint önrészt kellett volna hozzátenni, ezt önkormányzati forrásból vagy hitelből tervezték finanszírozni – emlékeztet az oknyomozó portál, azzal folytatva, hogy alig kezdődött el az építkezés, amikor az alapítvány 2013-ban újabb 442 millió forintot kért és kapott az uszoda befedésére. Mire a befejezésig eljutottak, több mint 1,2 milliárd forintra nőtt a létesítmény költségvetése.
Az alapítványnak végül az önrészt sem kellett kifizetni az építkezéshez, mert 2013-ban az épülő füredi uszoda bekerült a 2021-es úszó világbajnokság helyszínei közé.
A 444.hu oldalán az is olvasható, hogy az alapítvány gyorsan nevet változtatott, amikor az uszoda ügye sínre került. Már csak Balatonfüred Város Sportjáért Közhasznú Alapítványnak hívják őket, hogy a vízilabda mellett más sportágak pénzéhez is hozzáférhessenek. 2015-ben már a kosárlabda szövetséghez is pályáztak tao-pénzekért, a megszerzett több mint 210 millió forintot egy általános iskolai tornacsarnok építésére használják.
Így fejlődnek a Fideszes vezetésű városok, ráadásul úgy, hogy az Orbán-kormánynak nem is kell a zsebébe nyúlni. Elég volt a jogi trükköt kitalálni.