távozás;felszólítás;Orbán;Frank Engel;Európai Népppárt;

Fotó:Pablo Blazquez Dominguez/Getty Images

- Besokallt az Európai Néppárt - Távozásra szólították fel Orbánt

Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnöknek nem tetszik a magyar CEU-törvény, de ez kevés ahhoz, hogy Brüsszel elkaszálja. Sokan a Fidesz pártcsaládjától várják, hogy megregulázza az EU-t rendre kicselező magyar miniszterelnököt. Az Európai Néppártból kevesen mernek kibeszélni, de a luxemburgi Frank Engelt ez sosem zavarta. Hagyjátok el az Uniót - üzente Orbánéknak.

A kereszténydemokrata pártokat tömörítő Európai Néppárthoz közel álló személyiségek — akiket lapunk megkeresett — még név nélkül sem kívánták kommentálni az Európai Parlament néppárti frakciójában történteket, sem kiteregetni a pártcsalád belső ügyeit. Manfred Weber Twitterére irányítottak, amelyen a frakcióvezető szerdán közzétette a parlamenti pártcsoport álláspontját. E szerint pártpolitikai csaták helyett a "CEU-törvény" független és alapos elemzésére van szükség. Ez azt is jelenti, hogy amíg el nem készül a jogszabály európai bizottsági értékelése, semmi rendkívüli nem fog történni a Fidesz európai háza táján. Az Európai Bizottság jövő szerdán tűzi napirendre a témát, az Európai Parlament április végi brüsszeli plenáris ülésén vitatkozik róla.

Orbán levélben magyarázkodik

Orbán Viktor arra kérte Manfred Webert, az Európai Néppárt frakcióvezetőjét, hogy kellő körültekintéssel járjon el a magyarországi "Soros-egyetem" ügyében - írja a nyilván teljesen független Origo információi alapján az MTI. Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke megerősítette a portál információját, miszerint a kormányfő levelet küldött az ügyben a néppárti politikusnak.

Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök újságíróknak csütörtökön azt mondta, hogy nem tetszik neki a felsőoktatási törvényt módosító határozat, a nemzeti konzultáció pedig "többet elárul a kérdések szerzőiről, mint az Európai Unióról", a néppárton belüli konfliktusokról azonban ő sem akart beszélni.

Egy jól tájékozott brüsszeli forrás kétségeit hangoztatta lapunknak azzal kapcsolatban, hogy az Európai Bizottságnak sikerül-e fogást találnia a CEU-törvényen: "Mi felháborodhatunk, de az uniós testületnek az a dolga, hogy a jogszabályok uniós normáknak való megfelelését vizsgálja. A Népszabadság bezárása miatt is aggódtak Brüsszelben, aztán kiderült, hogy semmit nem tehetnek.”

Ujhelyi: nekimentek Szájer Józsefnek

Már a jobboldal is kihátrál Orbán Viktor és a rezsimet felépítő Fidesz mögül. Ebből is látszik, hogy hamis a habonyi propaganda, amely kizárólag a baloldalt vagy valami homályos összeesküvést láttat minden kritika mögött. A rendszer hamarosan bukni fog. Magyarországot viszont nem temetheti maga alá - kommentálta a fejleményeket Ujhelyi István európai parlamenti képviselő,  az MSZP alelnöke. Szerda este rendkívüli frakcióelnökségi ülésen tárgyalták a „magyar-ügyet" és támadták élesen a Fidesz képviselőit. 

Az Európai Néppárt képviselőcsoportjának vezetői a zárt ülésen kemény kritikával illették Orbán Viktort, volt olyan jobboldali politikus, aki a holland szélsőséges Geert Wildershez hasonlította a kormányfőt. Tudjuk, hogy a néppártiak szinte kivétel nélkül keményen nekimentek Szájer Józsefnek, az EP-frakció magyar alelnökének, számon kérve rajta a Fidesz vállalhatatlan, Európa-ellenes politikáját. Várható, hogy a magyarokat hamarosan kizárják a néppárt parlamenti frakciójából - írja  a szocialisták EP-politikusa.

A Fidesz EP-képviselőinek a néppárti frakcióban terjesztett kör e-mailje — amely lapunk birtokába jutott — nem csak cáfolja a Közép-Európai Egyetem bezárásának a szándékát, de jól célzott ütést mér az Európai Bizottságra és annak szocialista alelnökére, a CEU-dosszié felelősére. A fideszesek azt vetik a holland Frans Timmermans szemére, hogy a néppárti képviselőcsoportot befolyásolva próbálja befeketíteni a magyar kormányt. A fideszes EP-képviselők azt állították, hogy a lex CEU körüli botrány csupán "virtuális valóság", amelyet pusztán "a Soros György milliárdos egyéni érdekeit szolgáló propaganda" állított elő. A levél szerint a magyar kormány "áldozata" annak a lejárató hadjáratnak, amely hamis hírekre és propagandára alapozva kívánja büntetni Magyarországot.

Újabb tüntetés lesz a CEU-ért
Két tömegdemonstráció után vasárnapra is tüntetést szervez a Közép-európai Egyetemért (CEU) az Oktatási Szabadságot csoport – közölte a tüntetést szervező csoport sajtófelelőse, Mayer Dániel a 24.hu-val. Bővebb információkkal és a felszólalók listájával később jelentkeznek, ahogyan még a helyszín és időpont sincs meg, egyelőre egyeztetnek a rendőrséggel. A demonstráció délután vagy kora este lesz.
Az ELTE oktatói sajátos módon fejezik ki egyet nem értésüket: jövő hétfőn 10 órakor hat oktató áll ki a diákok elé, hogy a demokrácia alapelveire oktassa a fiatalokat. Fleck Zoltán, az ELTE Jogi Karának tanszékvezetője mellett információink szerint ott lesz a kar több más tanszékvezetője is, köztük Lévay Miklós egykori alkotmánybíró. Április 11-én kedden délután pedig az Egyetem téren tartanak demonstrációt a jogászhallgatók és oktatóik a CEU megmentéséért.

Évek óta szóbeszéd tárgya, hogy a kereszténydemokrata szervezetben sok bírálója van Orbánnak és rendszerének, de ők ritkán vagy egyáltalán nem hajlandóak a vitákat a nyilvánosság elé tárni. A legmerészebben eddig a nagy felháborodást kiváltó migrációs kérdőívet és a halálbüntetés visszaállítására vonatkozó terveket kritizálták, majd az indulatok fokozatosan elcsitultak. Nagy érvágás lenne, ha a 12 fős Fidesz-KDNP delegáció és a soraikat erősítő három határon túli magyar képviselő elhagyná a frakciót.

A luxemburgi kereszténydemokrata EP-képviselő, Frank Engel mindig kilógott a sorból, legalábbis amikor a Fidesz politikájáról kellett véleményt mondani. Most azt írta a fideszes EP-képviselőknek: "Hagyjátok már ezt a marhaságot. Mi pontosan tudjuk, mi történt, mi történik. Az EGYETLEN felelős kérdés az: miért nem hagyjátok el egyszerre az Európai Néppártot és az Európai Uniót is a saját feltételeitek szerint? Ti már gyakorlatilag és valójában úgyis kívül vagytok mindenen. Szóval menjetek. Kérlek, menjetek."

Kevesen tudják, hogy Engel a Néppárt előadójaként részt vett a magyarországi helyzetről 2013-ban elfogadott Tavares- jelentés kidolgozásában, amely először vetette fel az úgynevezett 7. cikkely szerinti szankcionálás lehetőségét. Engel azóta is rendszeresen megszólal a magyar ügyekben, 2015. októbere óta pedig már követői is akadtak a lengyel ellenzéki Polgári Platform képviselőinek a személyében. Az Orbán-barát lengyel kormánypárttal szemben álló politikusok hangot adtak felháborodásuknak a Népszabadság bezárása és a felsőoktatási reform miatt is.

Frank Engel nem először sürgeti a néppártot, hogy mutasson ajtót a magyar tagszervezetének. 2015. júniusában a Magyarországi Európa Társaság "Illiberális demokráciák - mit tehet az EU?" című brüsszeli konferenciáján a luxemburgi politikus felszólalásában egyértelművé tette: az Európai Néppárt közelgő budapesti frakcióülésén szorgalmazni fogja a magyar tagszervezet kizárását a pártcsoportból.

Abban az időben a halálbüntetés visszaállításának lehetőségét meglebegtető budapesti nyilatkozatok és a migrációról rendezett nemzeti konzultáció borzolta a kedélyeket a Fidesz európai pártcsaládjában. Az egyébként higgadt Engel nyugalmát elvesztve, indulatosan bizonygatta a beszédében, hogy az európai normák ennyire nyílt szembeköpését már tényleg nem úszhatja meg szárazon a Fidesz. Orbán Viktor pártja azonban megúszta: a budapesti frakcióülésen nem hogy nem merült fel a magyarok kizárása, de még Frank Engelt sem tudták nyilatkozatra bírni a történteket firtató riporterek. A párttársak felháborodását mindössze az jelezte, hogy a magyar kormányfőt nem hívták meg a politikai csoport tanácskozására, csak egy reggelit költött el Manfred Weber frakcióvezetővel. Az Európai Néppárt március végi máltai kongresszusán Orbán Viktor megsemmisítő kritikát mondott az EU menekültpolitikájáról, de a tudósítások szerint senki nem akadt a teremben, aki vitába szállt volna vele. Angela Merkel német kancellár a magyar kormányfő beszéde alatt a jegyzeteibe mélyedt. Felszólalásában ugyan védelmébe vette az Uniót, de sem a magyar miniszterelnök, sem a Fidesz nevét nem ejtette ki.

A CEU ügyében azonban nem maradt csöndben a kancellár, aki szóvivőjén keresztül most megüzente: a törvény azt a benyomást kelti, hogy Magyarországon a külföldi egyetemek működését megnehezítik, egyes esetekben pedig lehetetlen lesz. Ezért Németország figyelemmel fogja kísérni a törvénymódosítás következményeit.

Az Európai Néppártnak egyértelműen el kell ítélnie az Orbán-kormányt az akadémiai szabadságot támadó lépései miatt – adta ki esti közleményében az Európai Szocialista Párt. Azok után, hogy több néppárti politikus is nyilatkozott az Orbán-kormány CEU-elleni támadásáról, immáron az Európai Néppártnak is világosan állást kell foglalnia az ügyben. „A mostani otromba támadás azt jelzi, hogy Orbán immáron még csak nem is fárasztja magát azzal, hogy bármilyen elfogadható magyarázatot találjon az autoriter törekvéseire” - áll a párt közleményében.

Orbán darázsfészekbe nyúlt - Újabb néppárti bírálat

Élesen bírálta Orbán Viktor magyar kormányfőt a CEU elleni fellépése miatt Ottmar Karas, az Osztrák Néppárt (ÖVP) európai parlamenti delegációvezetője is, aki az APA hírügynökségnek nyilatkozva közölte: ez nem demokrácia, hanem hangulatkeltés. Mint mondta, a Közép-európai Egyetem 26 éven keresztül remek munkát végzett Budapesten, és teljes mértékben megfelelt a magyar és az amerikai felsőoktatási törvénynek, ezért semmi sem indokolja munkájának akadályoztatását, vagy bezárását. Ha Orbán Viktor a magyarok által is megszavazott uniós döntéseket nemzeti konzultációkkal próbálja meg hitelteleníteni, erősíti a nacionalizmust és ugyanazt a kettős játékot játssza, mint ami Nagy-Britanniában a Brexithez vezetett – tette hozzá az osztrák konzervatív politikus. Karas levélben is kifejezte aggodalmát, amelyet a néppárti elnöknek, Joseph Daulnak, Manfred Weber frakcióvezetőnek, Szájer József fideszes EP-képviselőnek, Sebastian Kurz osztrák külügyminiszternek és Reinhold Mitterlehner osztrák alkancellárnak, az ÖVP elnökének címzett.

Közben az Egyesült Államok külügyminisztériumának és kongresszusának igen magas rangú képviselőivel találkozott Michael Ignatieff, a Közép Európai Egyetem (CEU) rektora. Fogadta Fiona Hill, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának a tagja, az európai és orosz ügyekért felelős elnöki tanácsadója, Thomas A. Shannon, politikai ügyekért felelős helyettes államtitkár, Hoyt Yee, európai ügyekért felelős külügyi államtitkár-helyettes, a közép- és délkelet európai kapcsolatok felelőse. Mellettük a képviselőház és a szenátus demokrata és republikánus tagjai is fogadták a rektort. Ignatieff szerint az Egyesült Államok kormányzata és a kongresszus teljes mértékben támogatja a CEU tanszabadságának védelmét. Ugyanakkor az amerikai törvényhozók szerint az új magyar felsőoktatási törvény negatív hatást gyakorol a magyar-amerikai kapcsolatokra. A rektor hétfőn Berlinbe utazik, hogy német politikusokkal, egyetemi vezetőkkel, alapítványokkal és a médiával találkozzon.

Lázár Brüsszel után Washingtonnak és Berlinnek is válaszol

Zavaros összeesküvés-elméleteket vázolt fel Lázár János a Kormányinfón a lex-CEU kapcsán kirobbant nemzetközi kritikák özönére. A kancelláriaminiszter szerint ugyanis az utóbbi napok óriási tiltakozáshulláma nem más, mint a Soros-hálózat lobbimunkájának a jele. Lázár úgy fogalmazott, hogy a CEU-ügyével csak megvezetik „megtévesztett egyetemistákat”. Szerinte a valóság most is az, hogy a főellenség, Soros György. Elmélete szerint a menekültkvóták körüli harcban az EU ezután a CEU-val is zsarolni fogja Magyarországot. Készek vagyunk válaszolni Brüsszelnek, Washingtonnak és Berlinnek, tette hozzá. Lázár szerint ugyanakkor csak "néhány csoport" kelti a feszültséget ez ügyben. A miniszter nem közölte, hogy kik ezek a csoportok, csak annyit mondott, hogy a kormány „vékony cérnahangján” felveszi a harcot az „európai baloldallal”. A miniszter vázolta is, hogy várhatóan mivel fog védekezni a kormány. Szerinte még külföldi példákat is figyelembe vettek, amikor a CEU ellen hozott törvényt meghozták. „Az EMMI jogászai nagyon alapos munkát végeztek, józan és normális elvárásokat támasztottak a CEU elé” - hangoztatta Lázár, aki szerint a CEU az elmúlt 20 évben "privilegizált helyzetben" volt, és csak „ezt kell visszacsinálni.”

Bécs már tárgyal a CEU fogadásáról
Tárgyalásokat kezdett Christian Kern osztrák kancellár Soros Györggyel abból a célból, hogy rábeszélje: költözzön Bécsbe a Közép-európai Egyetem (CEU) – jelentette be az APA osztrák hírügynökség. Az osztrák kancellári hivatal megerősítette az információt. Enyedi Zsolt, a CEU rektorhelyettese a hírügynökségnek azt mondta: Bécs új egyetemi székhelyként mindenképpen egy lehetőség, de még próbálnak küzdeni a magyarországi törvény ellen. Ugyanakkor a rektorhelyettes szerint ha „a politikai döntéshozók elhatározták, hogy kiszorítanak minket az országból, nincs más választásunk, minthogy ezt komolyan vegyük”. Enyedi szerint „ideológiai küzdelem” zajlik, és „úgy tűnik Orbán Viktor semmi nem szeret, ami akár megközelítőleg liberális, toleráns és progresszív”, az egyetem alapvető értékei, vagyis a nyitott társadalom, „irritálhatja” a kormányfőt. A litván főváros, Vilnius, majd a lengyel Slusk után a hét elején jelentette be Bécs főpolgármester-helyettese, hogy szívesen meghívná az egyetemet. A zöldpárti politikus a Kuriernak kedden azt nyilatkozta, hogy a munkatársai már felvették a kapcsolatot az egyetemmel, és hétfőn levelet írtak Michael Ignatieffnek, a CEU rektorának, hogy hivatalosan is felajánlják segítségüket. Beate Meinl-Reisinger a liberális Neos ellenzéki parlamenti párt bécsi szervezetének vezetője szerint „nagy lehetőség lenne Bécs számára”, ha az egyetem az osztrák fővárosba költözne.



Tisztelt Köztársasági Elnök Úr! A Bibó István Szakkollégium közössége feltétlenül hisz a tudományos élet és a tudományos kutatás szabadságában, amely alkotmányos alapokon nyugszik és védendő érték. Tudván, hogy ezt az értéket Elnök Úr is magáénak vallja, arra kérjük, hogy szólaljon fel annak megőrzéséért - kezdődik ezzel a felütéssel a nyílt levél.