Az Egyesült Királyságban élő uniós polgárok, és az EU területén lakó britek helyzetének megnyugtató rendezése a legsürgetőbb feladat – hangzott el az Európai Parlament Brexitről tartott szerdai vitájában. Az uniós képviselő-testület nagy többséggel fogadott el állásfoglalást a brit kilépés folyamatáról.
A viszonosság, az egyenlőség és a megkülönböztetés-mentesség elveit betartva kell rendezni az Egyesült Királyságban élő EU polgárok, illetve az unió 27 tagállamában letelepedett brit polgárok helyzetét – hangsúlyozza az EP állásfoglalása. A brit kilépést rendező megállapodást az uniós képviselő-testületnek is jóvá kell hagynia.
A szavazást megelőző vitában a mértékadó politikai csoportok képviselői a Brexit miatt kialakult bizonytalanságok mielőbbi felszámolásának a szükségességét hangsúlyozták. Jean-Claude Juncker bizottsági elnök azt mondta: azoknak a millióknak a nevében kell tárgyalásokat folytatnunk, akik az Európai Unióban bízva kezdtek új életet a szigetországban vagy a kontinensen.
Az EP állásfoglalása leszögezi: kilépése után az Egyesült Királyság “harmadik ország” lesz, addig azonban az EU törvényei vonatkoznak rá. Az EP társulási szerződést ajánl a szigetországnak, és hangsúlyozza: szó sem lehet arról, hogy London kimazsolázza a neki tetsző együttműködési formákat. Kérlelhetetlennek mutatkozik a képviselő-testület abban is, hogy előbb a válás feltételeiről kell megegyezni, és csak utána a jövőbeni kapcsolatrendszerről.
Nigel Farage, a Brexit egyik szellemi atyja, a brit Függetlenség Párt képviselője felszólalásában a maffiához hasonlította az európai uniós képviselő-testületet. Az őt rendreutasító Antonio Tajanitól, az EP olasz elnökétől pedig úgy kért bocsánatot: megértem, ha nemzeti érzékenységeket sértek...