lex CEU;hídlezárások;

Illusztráció/Népszava

- Lex CEU - Hídlezárásokkal terveztek tiltakozni

Büki Zoltán civiljogi aktivista kezdeményezésére a kedden elfogadott lex CEU  elleni tiltakozásul a tervek szerint több budapesti hidat is lezárnak ma az aktivisták. Az első zárlatot nyolc órától tervezték a Szabadság hídon. Valamivel 9 óra után érkezett az információ: Budapest rendőr-főkapitánya megtiltotta a hídlezárást.

A Népszava helyszínen lévő munkatársa szerint nyolc óra előtt pár perccel még több volt az újságító, mint az aktivista a Szabadság hídon, ám, mint Büki akkor elmondta, ez őt cseppet sem zavarja, mindenképp sort kerítenek a híd lezárásra a forgalom elől. Arra a felvetésünkre, hogy demonstrációja meglehetősen erőtlennek mutatkozik, hiszen csak néhányan jelentek meg, azt mondta: bízik abban, hogy később diákok is csatlakoznak hozzájuk, de szerinte így is lehet üzenni a kormánynak, amely csak az erőből ért. Mint már a keddi tüntetésen elhangzott, szerdán reggel nyolckor jelképesen lezárják a Szabadság hidat, majd 2 óránként egy másikat, aztán ha elfogytak, kezdik újból. A tervek szerint:

8 órakor a Szabadság hidat,
10 órakor a Lánchidat,
12 órakor az Erzsébet hidat,
14 órakor a Margit hidat,
16 órakor a Petőfi hidat.

A jelképes hídlezárás-akciók ötletgazdája Büki Zoltán és a Demokratikus Magyarországért Civil Társaság. 

Néhány perccel nyolc óra után Büki Zoltán a kamerák kereszttüzében feltette a kérdést, ki az aki jön a hidat lezárni. Miután azonban senki sem mozdult felszólítására, az aktivista végül úgy döntött: egyedül nem zárja le a hidat. A kudarc ellenére Büki Zoltán azt mondta: tíz órakor ott lesz a Lánchídnál, hátha akkor már csatlakozik hozzá valaki. A vasárnapi és a keddi tömegtüntetést szervező Szabad Oktatást Facebook-csoport már korábban jelezte, hogy Büki tervezett akciójában nem vesznek részt, annak szervezése tőlük teljesen független.

update:

Valamivel 9 óra után érkezett az információ: Budapest rendőr-főkapitánya megtiltotta a hídlezárást. Egy magánszemély tett bejelentés a rendőrségen, hogy 2017. április 5-én több budapesti hidat kíván lezárni. A gyülekezési jogról szóló 1989. évi III. tv. rendelkezései alapján a hídlezárásra irányuló demonstrációt Budapest rendőr-főkapitánya megtiltotta.

A budapesti rendőrfőkapitány a gyülekezési jogról szóló törvény alapján tiltotta meg az akciót, tekintettel arra, hogy más útvonalon nem biztosítható a közlekedés. A határozat jogerős, fellebbezésnek nincsen helye. Bírósági felülvizsgálatot három napon belül lehet kérni. Az indokolásban Bucsek Gábor úgy fogalmazott, hogy vannak olyan alapjogok, amelyek szembekerülhetnek a gyülekezési joggal, és ezért korlátozhatják azt. Egy rendezvény megtartásánál nemcsak a résztvevők jogát kell figyelembe venni, hanem az egész közösség érdekét - tette hozzá. Hangsúlyozta: a bejelentő Budapest minden hídját le szeretné zárni, tehát lehetetlenné akarja tenni a közlekedést a város budai és pesti oldala között. Ez a tény minden további részletes vizsgálatot mellőzve megalapozza, hogy meg lehessen állapítani a közlekedés ellehetetlenülését - olvasható a közleményben. ( MTI )

Az MTI fotóján ( Szigetváry Zsolt ) Áder János köztársasági elnök és felesége, Herczegh Anita látható, amit  Káel Csabával, a Művészetek Palotája (Müpa) vezérigazgatójával beszélget Michael Sturminger Just Call Me God - A diktátor utolsó beszéde című drámájának előadása előtt április 4-én. A darabot a 37. Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében, az író rendezésében mutatják be a Müpa Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremében, John Malkovich főszereplésével.