"Szerintem nem" - válaszolta Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkár lapunknak percekkel a lex CEU elfogadása után a Parlament folyosóján arra a kérdésünkre, hogy nem aggályos-e, hogy a jogi eszközökkel csuklóztatott intézmény elfogadná egy másik város meghívását.
Korábban ugyanis Vilnius és a lengyel Slusk is jelezte, hogy szívesen látná a CEU-t, de kedden már Ausztriából is elkezdtek lobbizni, hogy Bécsbe települjön át a Magyarországon most politikai okokból nehéz helyzetbe hozott egyetem.
Palkovics László ellenben úgy gondolta: "szerintem a CEU nem akar sehová se menni. A Közép-európai Egyetem pedig teljes mértékben integrálódott az itteni környezetbe, megállapodásai vannak más egyetemekkel, tehát én nem gondolom, hogy a Közép-európai Egyetem bárhová szeretne menni, és szerintem a CEU sem.
A Közép Európai Egyetem és a CEU elkülönítése nem véletlen: a kormány illetve a Fidesz azzal próbálja tálalni a CEU elleni jogszabályt, hogy rendre azt sulykolják: a törvény nem érinti a Közép-európai Egyetemet. Bár a közbeszédben az terjedt el, hogy Közép-európai Egyetem rövidítése a CEU, valójában a kormány szerint két külön, jogi személyiségről van szó: New York-i székhelyű CEU, amely odahaza tényleges oktatást nem végez és van az itteni Közép-európai Egyetem, amely a CEU-val kötött licencszerződés alapján végzi az oktatási tevékenységét, ennek köszönhető, hogy a Budapesten kapott végzettséget az USA-ban is elfogadják. Ugyanakkor most ebbe a lényegében jogtechnikai különbségbe kapaszkodik bele a kormány.
Kérdésünkre válaszolva Kósa Lajos Fidesz frakcióvezető is úgy látta, hogy a Közép-európai Egyetem és a CEU is Budapest előnyei miatt van itt, egy törvénymódosítás miatt nem futnak világgá.
"Magánegyetem az ma itt van, holnap akár másutt, ezt az alapító dönti el" - magyarázta lapunknak Kósa Lajos Fidesz frakcióvezető. Szerinte lehet, hogy a diákok egy része nem is a CEU, hanem Budapest miatt jön ide. Ezt Kósa abból vezette le, hogy az Oktatási Hivatal legutolsó aktuális adatai a CEU-s egyetemi hallgatók 89 százaléka külföldi tanuló és csak 11 százaléka a magyar.
"Lehetünk annyira magabiztosak, hogy valószínűleg a magyar főváros vonzása, az a szolgáltatás és életminőség amit nyújtani tud, könnyen meglehet, az vonzóbb" - mondja Kósa aki arra is utalt, hogy "adott esetben" ezek a külföldi diákok más budapesti oktatási intézményt választanának." Másfelől szerinte ez igaz a CEU-ra is, azaz az egyetem is Budapest miatt jött ide.
"Nem olyan nagyon egyszerű egyetemeket áttelepíteni. Azok a telepítő tényezők amik a Közép-urópai Egyetemet itt, Budapesten hozták létre, azok egy törvénymódosítástól nem múlnak el" - vélte Kósa Lajos, különösen, hogy szerinte ez a törvénymódosítás lényegében "csak" annyit jelent a CEU-nak, hogy egy államközi szerződést kell szeptemberig tető alá hozni az Egyesült Államok és Magyarország között.
Közbevetettük, hogy ennél azért lényegesen többről is szó van, így az amerikai bejegyzésű honos egyetemnek képzést is kell odaát indítania. Kósa szerinte ez sem probléma:
"Létezik így olyan megoldás, hogy a CEU odakint megegyezik egy létező egyetemmel és azt bevonja ebbe a programba. Azaz: van egy fantom vagy alvó amerikai egyetem, mint a CEU, és talál egy olyan amerikai együttműködő partnert. Erre való hivatkozással lehet azt mondani, hogy a szövetségi kormány üljön le. Ha van szándék rá, akkor ezt meg lehet csinálni."
Arra a kérdésünkre, hogy mégis, miért volt szükség ilyen erőltetett tempóban átnyomni ezt a törvényt, és miért voltak a rövid határidők, Kósa Lajos azt mondta: az a CEU érdeke, hogy minél gyorsabban megszülessen a törvény.
"Még így is nagyon kevés az idő. Ha egy elhúzódó parlamenti eljárásról lett volna, úgy még kevesebb időt maradt volna arra, hogy az érintett egyetemek adott esetben felkészüljenek arra, hogy az év végéig rendezzék azokat a problémákat, amiket az Oktatási Hivatal vizsgálata feltárt."
"Az intézkedés felmenő rendszerben a jövő évben induló, 2018 szeptemberben induló évfolyamot érinti. Február 15-ig kell a diákoknak jelezni, hogy milyen felsőoktatási intézménybe jelentkezzenek. Ha nem léptünk volna most, úgy egy rendezetlen helyzetet másfél évvel kitolunk."