A külgazdasági és külügyminiszter állítólag már közölte is a Szemerkényivel, hogy nyáron haza kell utaznia. Az ATV-hez olyan hírek jutottak el, hogy a kormányban volt, aki nehezményezte, hogy a közismerten atlantista Szemerkényi nem használta ki eléggé a diplomáciai csatornákat, hogy az amerikai külügyi tárcát megfelelően "tájékoztassa" a lex CEU-ként ismertté vált felsőoktatási törvény módosításáról. Mint a portál emlékeztet, Szemerkényit 2015 februárjában nevezték ki, és a fagypontra hűlt magyar-amerikai kapcsolatok rendbehozását várták tőle már az Obama-adminisztráció alatt is, nemhogy Donald Trump megválasztását követően.
A nagykövet megítélését épp ezért az is negatívan befolyásolhatta, hogy - amint arról beszámoltunk - nem sikerült "kijárnia" egy találkozót a magyar kormánynak a Trump-adminisztráció befolyásos pozíciót betöltő tagjaival, s így természetesen Orbán Viktor kormányfő találkozásának lehetősége is egyre messzebb került az amerikai elnökkel. "Legyünk reálisak; egy ekkora világhatalomnál vannak olyan nagy ügyek, amelyek alapvetően meghatározzák az elnök naptárát" - reagált a washingtoni magyar nagykövet például arra, amikor a Figyelő arról kérdezte, lesz-e Orbán-Trump találkozó. A válaszból sejthető volt, hogy erre a tárgyalásra még várni kell, mindazonáltal a nagykövet állította: az amerikai elnöknek nagyon pozitív véleménye van a magyar miniszterelnökről. Szemerkényi azt is mondta, hogy már háromszor találkozott Trumppal, aki legutóbb már ismerősként üdvözölte, persze ettől függetlenül a nagykövetnek igen nehéz dolga akadhat például olyan konfliktusos ügyekben, mint a lex CEU is.
Vélhetően hasonlóan negatívan érinthette Szemerkényi megítélését, hogy amikor az alig néhány hete Washingtonba látogató Szijjártó Péter azzal a Gorka Sebestyénnel kényszerült tárgyalni, aki 2006-ban Kádár gyermekeinek és amatőrnek nevezte a Fidesz vezetőit, köztük Orbán Viktort. Trump mai tanácsadója annak idején elhasalt a magyar nemzetbiztonsági átvilágításon is, s a Fidesznek nem lehet róla különösebben pozitív benyomása. Noha a magyar diplomácia vezetője ezúttal sem tudott amerikai minisztertárssal, államtitkárral, vagy legalább valamilyen, azonos protokollszinten lévő politikussal találkozni, az MTI híradása szerint Washingtonban részt vett egy munkavacsorán az Amerikai-Magyar Üzleti Tanács néhány tagjával - köztük a kereskedelmi minisztérium munkatársával, a Lockheed Martin, a Fedex, a Comcast, a Citibank, a Procter&Gamble és más, Magyarországon jelenlévő amerikai vállalkozások képviselőivel. Beszédében Szijjártó hangsúlyozta a világban zajló mélyreható változások hatásait a politikai és gazdasági stratégiai döntésekre. "Sok változás éppen az Egyesült Államokból, Washingtonból indul ki, és Magyarország örömmel szemléli az amerikai politika új megközelítéseit" - mondta a külügyminiszter.
Ennek ellenére, úgy tűnik, Szijjártó mégsem volt annyira elégedett a magyar-amerikai kapcsolatokban bekövetkezett irányváltással, mindez pedig Szemerkényi posztjába kerül majd. Pedig az Orbán-kormány nagyon bízott a Szapáry Györgyöt váltó Szemerkényiben, aki Orbán Viktor addigi nemzetbiztonsági tanácsadójából lett washingtoni külképviseleti vezető.
„Nőügyekkel nem foglalkozom” – válaszolta Orbán Viktor a parlament folyosóján mosolyogva az atv.hu Szemerkényit érintő kérdésére. A kormányfő annak ellenére beszélt ilyen sovinizmussal, hogy Szemerkényi Réka 2015 februári washingtoni kiküldetése előtt épp Orbán nemzetbiztonsági tanácsadójaként dolgozott.