A exit poll eredmények ismertetése után Quitóban felcsendült a cumbia, és a szocialista Alianza PAIS elnökjelöltjét, Lenín Morenót beborította a győzteseknek járó konfettieső. Mindeközben, 270 km-re délre, Guayaquilban ugyanúgy felharsogott a zene a hangszórókból, és Guillermo Lasso, a jobbközép CREO-SUMA elnökjelöltje is győztesként vonult a színpadra támogatói elé.
A félreértés abból adódott, hogy két, egymásnak ellentmondó exit poll eredményt hoztak nyilvánosságra az esti órákban. A helyzet azóta sem tisztázódott: a leköszönő szocialista elnök szövetségese, Lenín Moreno a voksok 51,12 százalékát kapta, míg a technokrata Guillermo Lassóra 48,88 százalék voksolt. Ám az El Comercio ecuadori napilap beszámolója szerint a szavazatok 96,64 százalékát dolgozták fel eddig, így a szoros verseny akár meg is fordulhat, s végleges eredmény csak néhány nap múlva várható.
A helyzetet bonyolítja, hogy Lasso választási csalással vádolja riválisát, s a szavazatok újraszámlálását követeli. „Ez gyomorforgató, nem engedjük” – mondta a 61 éves egykori bankár hétfőre virradóra, s felszólította támogatóit, hogy vonuljanak utcára, és békésen tiltakozzanak. A fővárosban és Guayaquilben is tömegek tettek eleget a kérésnek, úttorlaszokat mozdítottak el, és üvegekkel dobálóztak.
Az El País spanyol napilap helyszíni tudósítása szerint a kampány végig feszültségekkel teli, és „meglehetősen mocskos” volt, folyamatos vádaskodással, és „kevés politikai tartalommal”. A tét meglehetősen nagy, hiszen Moreno pártja, a szocialista Alianza PAIS 2007 óta vezeti az országot. A nemzetközi közösség feszülten figyeli, hogy Brazíliához és Argentínához hasonlóan Ecuadort, a baloldali bástyát is utoléri-e a jobbratolódás.
Moreno pártja 2007 óta vezeti az országot FORRÁS: YOUTUBE
„Szükség van a változásra, és Lasso a legjobb lehetőségünk erre. Fel kell pörgetni a privát szektort, hiszen rengeteg vállalkozásnak kellett lehúznia a rolót, és ez nem jó” – nyilatkozta a The Guardiannek Carlos Muso, 54 éves taxisofőr. Lasso – akit egyébként adóelkerüléssel gyanúsítanak – vonzó külföldi befektetésekkel, és egymillió munkahely megteremtésével kampányolt. A nagyvállalatok számára adócsökkentést, s a lakosságnak gazdasági élénkülést ígért.
„Azért szavaztam Lassóra, mert változást akarok. Nem akarunk diktatúrát, nem akarjuk, hogy megfosszanak a szabadságunktól, nem akarjuk úgy végezni, mint Venezuela” – utalt egy Lasso-párti szavazó a kétes hírnévre, amelyet a leköszönő elnök, Rafael Correa vívott ki a szocialista párt számára.
Az Alianza PAIS vezetője ugyanis ellehetetlenítette a vele szemben kritikus médiumokat, több korrupciós botránynak is a főszereplője volt, és elállt korábbi környezetvédelmi ígéreteitől. A 15 milliós országban azonban továbbra is népszerű a baloldali párt, ugyanis az elmúlt évtizedben csökkent a szegénység, és sokak számára elérhetőbbé vált az oktatás és az egészségügyi ellátás. Moreno, aki eddig Correa alelnöke volt, várhatóan folytatná a megkezdett munkát. A 63 éves, mozgássérült politikus – 1998-ban egy rablótámadás során hátba lőtték, aminek következtében deréktól lefelé lebénult – kampánya során nemcsak munkahelyeket ígért, hanem lehetőséget minden ecuadorinak a felsőoktatásban. Romi Ortiz, Moreno-szavazó is optimistán nyilatkozott az El Paísnak a várható folytonosságról. „Lenín támogatni fogja a szegényeket, és folytatni fogja mindazt a jót, amelyet Correa elkezdett.”