Oroszország;robbanás;metró;Szentpétervár;

- Terror Szentpéterváron - 14-en meghaltak, 50-en megsérültek (videók)

Merényletet hajtottak végre a szentpétervári metróban. A Fontanka elnevezésű szentpétervári hírportál hétfő éjjeli értesülése szerint 14-re nőtt  a robbantás halálos áldozatainak száma. Előzőleg a helyi kormányzó még 50 sérültről tett említést. Az áldozatok között gyermekek is vannak. Közben fel nem robbant pokolgépet találtak egy harmadik állomáson - értesült az Interfax hírügynökség. Orosz katasztrófavédelem: csak egy robbanás történt. A KKM nem tud magyar sérültről. Közzétették a feltételezett elkövető fotóját. 

Az észak-oroszországi metropoliszban délután egy metrószerelvényen ismeretlen tettesek pokolgépet robbantottak. A szövetségi Nyomozó Bizottság (SZK) által terrorcselekménynek nyilvánított támadásnak hivatalos források késő esti közlése szerint tizenegy halálos áldozata és csaknem félszáz sebesültje volt. 

Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki Szentpéterváron Aljakszandr Lukasenka fehérorosz államfővel tárgyalt, tévékamarák előtt kijelentette: egyelőre nem világos, hogy mi okozta a robbanásokat. Putyin közölte, hogy több lehetséges okot vizsgálnak, köztük terrorcselekmény elkövetését is. Az elnök részvétét nyilvánította az áldozatok hozzátartozóinak.

A szentpétervári polgármesteri hivatalnál virágokat helyeztek el az áldozatokra emlékezve.

A Fontanka.ru helyi orosz hírportál közzétett egy felvételt, amelyen állítása szerint a szentpétervári metróban hétfőn elkövetett robbantásnak a rendőrség által körözött, feltételezett elkövetője látható.

A szemcsés képen egy középkorú szakállas férfi látható fekete sapkában. A Fontanka szerint a férfi a Petrogradszkaja állomáson lépett a metró területére, 20 perccel a Tyehnologicseszkij Insztyitut állomás előtt bekövetkező robbanás előtt. A hírportál úgy tudja, hogy a szentpétervári rendőrség a bevásárlóközpontokban, pályaudvarokon és a város más forgalmas pontjain szigorított ellenőrzésnek veti alá a "nem szláv külsejű" személyeket.

Az Interfax orosz hírügynökség korábban jelentette, hogy a metró kamerarendszere rögzítette a feltételezett elkövetőt.

A helyszínelés és a hatóságok más biztonsági intézkedéseinek végeztével késő este újra teljes hosszában megnyitották a közlekedés előtt a szentpétervári metró három vonalát. Az öt vonalból további kettő egyelőre csak egyes szakaszokon járható a metróvállalat közleménye szerint. A helyszíni beszámolók szerint egyelőre nagyon kevesen vállalkoztak az utazásra.

Forrás: Twitter

Forrás: Twitter

A Rosszija 24 hírtelevízió jelentése szerint a hatóságok a nap folyamán több alkalommal is kutattak gyanús tárgyak után, és az egyik megállót ki is ürítették. A televízió szemtanúkra hivatkozó jelentése szerint a Szennaja Ploscsagy metrómegállóhoz több tűzoltóautó érkezett. Több állomást lezártak. Közben fel nem robbant pokolgépet találtak a Ploscsagy Voszsztanyija állomáson - értesült az Interfax hírügynökség.

Alekszandr Kurenoj, az orosz főügyészség szóvivője hétfő délután a Rosszija 24 televíziónak nyilatkozva terrortámadásról beszélt, azonban más magasabb rangú tisztségviselő egyelőre nem nyilvánította terrorcselekménynek a történteket, és az orosz sajtó nagy része sem nevezi annak. Ugyanez a szóvivő az Interfax hírügynökségnek viszont úgy nyilatkozott, a főügyészség korainak tartja, hogy következtetéseket vonjanak le a metróban történt robbanás okaival kapcsolatban.

KKM: nem tudni magyar sérültről

Menczer Tamás elmondta: egy brüsszeli iskoláscsoport kirándult Szentpéterváron, volt köztük három magyar diák is. Velük sikerült felvenni a kapcsolatot, jól vannak. A helyi magyar főkonzulátus arról számolt be, hogy "érthető módon óriási a káosz". Folyamatosan tartják a kapcsolatot a helyi hatóságokkal.

Orosz katasztrófavédelem: csak egy robbanás történt 

Csak egy robbanás történt hétfőn a szentpétervári metróban - közölte az orosz katasztrófavédelem egyik tisztségviselője az Interfax hírügynökséggel, cáfolva a két robbanásról szóló korábbi sajtóértesüléseket.

A tisztségviselő elmondta, hogy a detonáció akkor történt, amikor a metrószerelvény a Szennaja Ploscsagy állomásról elindult a Tyehnologicseszkij Insztyitut állomás felé. A robbanás a szerelvény harmadik kocsijában következett be, miközben a szerelvény eleje már beért az alagútba. A robbanás nem okozott tüzet - tette hozzá.

A Vedomosztyi című lap úgy tudja, hogy viszonylag kis, 200-300 grammnyi dinamitról volt szó. Az Interfax pedig azt közölte, hogy házi készítésű pokolgép lépett működésbe.

A BBC azt írta, hogy Putyin orosz elnök éppen a városban tartózkodott, ott informálták az esetről. 

Moszkvában és több más orosz nagyváros metróhálózatában a robbantások hatására fokozott biztonsági intézkedéseket vezettek be. Fokozták a készültséget több orosz repülőtéren is. Hét személy a helyszínen vesztette életét, egy a kórházba szállítás közben, ketten pedig már a kórházban.

Mint a Spiegel Online szentpétervári tudósítója közölte, a biztonsági erők lezárták a város centrumát. Az érintett metróállomás fölött helikopterek köröztek. Egy szemtanú szörnyű jelenetekről számolt be, s legalább hat holttestet látott heverni a földön.

Oroszország a világ tíz leginkább terror által fenyegetett országa közé tartozik. Ezen államokban követik el a világ terrorcselekményeinek 85,7 százalékát. Az amerikai Nemzeti Terrorellenes Központ adatbázisa (WITS) adatai szerint 2004 januárja és 2009 decembere között 1727 terrorcselekményt hajtottak végre az országban, amelyeknek 1875 halálos áldozata volt. Csak az orosz fővárosban 36 terrorcselekmény történt.

Merényletek Oroszországban
2002 október – Negyven csecsen terrorista közel ezer embert ejtett túszul egy moszkvai színházban. A három napig tartó akcióban 130-an vesztették életüket.
2004 február – A moszkvai metró többször is a terroristák célpontja volt, a legtöbb áldozatot követelő merénylet a 2004 februárjában – vélhetően csecsen merénylők által – elkövetett robbantás volt, amely 41 ember halálát okozta. 2010-ben ismét robbantottak a metróban, akkor 40 ember vesztette életét.
2004 augusztus – Összesen 90 ember vesztette életét, miután két, Moszkvából Volgográdba, illetve Moszkvából Szocsiba tartó utasszállító repülőgépen csecsen merénylők felrobbantották magukat.
2004 szeptember – Három napig tartott, és 333 ember halálával végződött a beszláni túszdráma, amely során ingus és csecsen fegyveresek lerohantak egy észak-oszétiai iskolát.
2009 november – A Moszkva-Szentpétervár vonalon, a Nyevszkij Expresszen 28 ember életét követelő merényletet hajtottak végre ismeretlen terroristák.
2015 október – Iszlamista szélsőségesek vállalták a felelősséget azért a pokolgépes merényletért, amelyben 224 utas vesztette életét. A bomba egy Sharm el-Sheikhből Szentpétervárra tartó utasszállító repülőgépen robbant fel.

Elsősorban a szíriai helyzetről tárgyalnak az Európai Unió külügyminiszterei mai luxembourgi találkozójukon. Emellett Líbia és Jemen kérdése is szóba kerül. Federica Mogherini, az EU biztonságpolitikai és főképviselője új stratégiai papírt tesz a tárcavezetők asztalára, ez szolgál majd a vita alapjául.