A dokumentum kimeli, hogy a módosítás törvénytelen, diszkriminatív és alkotmánysértő. Több ponton idézik az Alaptörvényt, mely szerint „Magyarország biztosítja a tudományos kutatás és művészeti alkotás szabadságát, továbbá - a lehető legmagasabb szintű tudás megszerzése érdekében - a tanulás, valamint törvényben meghatározott keretek között a tanítás szabadságát.” Emellett garantálja a művelődéshez való jogot.
Különösen visszásnak és aránytalannak tartják a módosítás megkülönböztetés nélküli alkalmazását az Egyesült Államokban székhellyel rendelkező felsőoktatási intézményekkel szemben. Konkrétan a Central European University New York akkreditációját az a szervezet végezte, mely egyebek mellett a Columbia Universityt is akkreditálta. Ez az akkreditáció kellő garanciát biztosít a képzés minőségére, és így a törvényjavaslat szükségtelenül és aránytalanul korlátozza a CEU New York Alaptörvény által biztosított jogát a működésre.
A levélben figyelmeztetnek arra is, hogy a törvényjavaslat úgyszintén aránytalanul és diszkriminatívan korlátozza a tudományos élet és a tanítás szabadságát, valamint a művelődéshez való jogot, megszűnne ugyanis az úgynevezett licenciaképzés lehetősége a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamában székhellyel rendelkező felsőoktatási intézmény számára. Ennél a képzésnél a külföldi felsőoktatási intézmény a külföldi államilag elismert képzését egy magyarországi felsőoktatási intézménnyel kötött megállapodás alapján úgy folytatja, hogy nem telepedik le Magyarországon, hanem a képzés egy részének megszervezését a magyar intézményre bízza (licenciába adja).
Emellett a módosítás nyilvánvalóan diszkriminatív is, hiszen nincsen más célja, mint hogy lehetetlenné tegye a magyar székhelyű Közép Európai Egyetem számára, hogy licenciaképzés formájában vegye át a Central European University-től azoknak a képzéseknek a vitelét, melyeket az új törvény alapján nem tud folytatni.