A témával a Laboratorium.hu tudományos portálon - melyet a Komárom megyei napilap, a kemma.hu szúrt ki – foglalkoztak. A laboratóriumi vizsgálatok, a megfelelő párlat elkészítését segítő tanácsok, tudományos kutatások mellett valamiről még nem esett szó:a pálinka és a helyesírás viszonyáról.
Mivel az országban forgalomba került párlatok címkéin a szóösszetételekben a lehető legszélesebb variációs skálán szerepel a pálinka szó, itt az ideje, hogy egy rövid, hasznos útmutatót kapjunk ezen a területen is.
Lássuk tehát, mit írjunk a címkére, hogyha nem csak a beltartalomnak, hanem a nyelvtan szabályainak is szeretnénk megfelelni, és helyesen kívánjuk feltüntetni kedvenc termékünk elnevezését!
Ha egyszerű szó az anyag, amiből a pálinka készült, akkor szótagszámtól függetlenül egybeírjuk:
áfonyapálinka
cseresznyepálinka
körtepálinka
szilvapálinka
törkölypálinka, stb.
Ha összetett szó az előtag, akkor, ha több mint 6 szótagból áll, kötőjellel írjuk, ha kevesebb, mint 7 szótagból áll, egybeírjuk.
kajszibarack-pálinka
őszibarack-pálinka
tőzegáfonya-pálinka, stb.
Mozgószabály: az eredetileg különírt szókapcsolatot egybeírjuk és kötőjellel írjuk hozzá a pálinka szót, szótagszámtól függetlenül:
vegyesgyümölcs-pálinka
gyümölcstörköly-pálinka
vilmoskörte-pálinka, stb.
Ha jelző(k) áll(nak) előtte, akkor a jelzőt különírjuk:
kecskeméti barackpálinka
besztercei szilvapálinka
tokaji aszútörköly-pálinka
ágyas vilmoskörte-pálinka, stb.
Ha a pálinka nevét az üveg címkéjén tüntetik fel márkanévként, akkor a fenti példáktól eltérően lehet használni nagy kezdőbetűt, de akár lehet minden szókezdő is nagybetű. Ez a tipográfiától függ. Ha közszavak is vannak a pálinka elnevezésében, akkor azok természetesen kisbetűsek.
Egészségükre, de csak mértékkel!