Erdei Zsolt;MOSZ;

Erdei Zsolt Papp László szobra mellett FOTÓ: Szalmás Péter

- Erdei "Madár" Zsolt lett a MÖSZ új elnöke

Az előzetes várakozásoknak megfelelően Erdei Zsoltot választották meg a Magyar Ökölvívó Szakszövetség (MÖSZ) új elnökének a szombati tisztújításon.

Az Arena Hotelben rendezett közgyűlésen a versenyzőként amatőr és profi világbajnok, olimpiai bronzérmes Erdei volt az egyedüli jelölt. 

A népszerű sportember tegnap adott interjút a Népszavának, amelyben többek között elmondta, hogy legfontosabb feladata a hatalmas széthúzások enyhítése. Óriási gond az eredményesség hiánya, úgy véli, ha mindenki a sportág érdekeit helyezi előtérbe, akkor is évek kellenek a látványos javuláshoz. Az interjút itt olvashatja: Erdei Zsolt: világéletemben a békés megoldások híve voltam

Az ülésen - a MÖSZ tájékoztatása szerint - a 106 szavazásra jogosult tagból 87 volt jelen, s ők nyílt szavazáson, egyhangúlag adtak neki bizalmat. A szövetséget 1996 óta irányító Csötönyi Sándort a tagok tiszteletbeli elnöknek választották.

Csötönyi Sándor, a Magyar Ökölvívó Szakszövetség (MÖSZ) távozó elnöke és Erdei Zsolt

Csötönyi Sándor, a Magyar Ökölvívó Szakszövetség (MÖSZ) távozó elnöke és Erdei Zsolt

Az ökölvívóknál legutóbb 2015 őszén volt tisztújítás. Akkor Csötönyi volt az egyedüli jelölt, s 2020-ig kapott mandátumot. Az elmúlt hónapokban ugyanakkor a sportág berkeiben egyre nagyobb teret nyertek a változást sürgetők, mivel a bokszban hosszú ideje nincsenek komoly eredmények. Férfiaknál világbajnokságon 2009-ben volt legutóbb magyar dobogós (Káté Gyula), olimpián pedig 2000-ben, amikor éppen Erdei nyert bronzot.

A tavalyi év végén Rácz Félix, a Felix Promotion vezetője nyíltan támadta Csötönyit, csatlakozva ezzel az elnököt már korábban bíráló Kovács István, az eddigi utolsó magyar ökölvívó olimpiai bajnokhoz. Közben a háttérben egyeztetések folytak, s felmerült Erdei Zsolt neve mint lehetséges utódé. Ő jelezte, akkor vállalja az elnökséget, ha a boksztársadalom kilencven százaléka támogatja, február közepén pedig arról számolt be, hogy rengeteg pozitív visszajelzést kapott, és megkapta azt a bizalmat, amit kért.

A Madárfészek Akadémia vezetője még akkor egyeztetett a jövőről Csötönyi Sándorral, aki jelezte, hogy csak az ő javára hajlandó lemondani a posztról, mert benne megbízik, és becsületes, tisztességes embernek tartja.  Szombaton aztán Csötönyi a közgyűlésen lemondott posztjáról, és Erdeit javasolta utódjának.

Az Arena Hotelben délelőtt éves rendes beszámoló közgyűlést tartott a szövetség, ezután választották meg az új elnököt. A nap során teljes tisztújítást is tartottak. Megválasztották - az Erdei által javasolt - 21 tagú elnökséget, melyben az új sportági vezető mellett hét alelnök kapott helyet.

Újabb neves akadémikusok írtak bíráló, kemény hangvételű nyílt levelet a magyar kormánynak a Közép-európai Egyetemet (CEU) lehetetlen helyzetbe sodró törvény-tervezet miatt. Pénteken már 150 jeles európai és amerikai tudós - köztük 14 Nobel-díjas, valamint az Európai, az Amerikai és a Nemzetközi Közgazdasági Társaság elnöke - írta alá az intézményt támogató nyílt levelet. Ebben, hosszan méltatva az intézményt, "a lehető leghatározottabban" kérik a kormányt a javaslat visszavonására. Az újabb nyílt levélben ismét üzentek az Orbán-kormánynak.