A visegrádi négyek miniszterelnöki találkozója nem tartozik a világ legjelentősebb tanácskozásai közé. Minden alkalommal elhangzik, mennyire fontos Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország együttműködése, miközben mihelyst érdekeik úgy diktálják, mennek a saját fejük után. A menekültválság kapcsán tényleg egység volt közöttük, hiszen elutasították a kvóták bevezetését, a migránsok befogadását. A nagy egymásra borulás azonban csak addig tartott, amíg ez a kérdés állt a középpontban. Kül- és uniós politikában hamar felszínre kerültek az ellentétek, Budapest és Varsó között az Oroszországhoz fűződő viszony, illetve Donald Tusk európai tanácsi elnökké való újraválasztása okozott feszültséget. Amikor pedig Orbán nagyokat odamond Brüsszelnek, Robert Fico szlovák kormányfő óvatosan próbál kihátrálni mögüle, hiszen Pozsony nem indíthat háborút az EU ellen, mivel az országban az euró a fizetőeszköz. Bohuslav Sobotka cseh kormányfő is sokkal visszafogottabb magyar kollégájánál.
A kedden Varsóban megrendezett találkozóról sem hiányozhattak a nagy egységet hirdető szólamok, annak hangoztatása, hogy „az európai jövő a visegrádi négyekben van”. Brüsszel sem úszta meg bírálatok nélkül, mégis akadt a magyar kormányfőnek egy olyan kijelentése, amely már-már visszavonulásnak tűnik az utóbbi hetekben-hónapokban elhangzott radikális megnyilvánulásaihoz képest. Kifejtette ugyanis, „Európában közeledünk az ésszerű migrációs politikához és intézkedésekhez". Ez a kitétel egyértelműen Angela Merkelnek szólt. Ma már nem is tűnik olyan rossznak Budapest számára a német kancellár menekültpolitikája. Orbán felfüggeszti Merkel bírálatát, hiszen ott leselkedik a háttérben Martin Schulz, akinek esetleges kancellárrá választásától valósággal retteg a magyar kormány. Az sem kizárt, hogy a Fidesz és a CDU között a háttérben akadtak egyeztetések arról: mindkét fél leteszi a fegyvert. Erre utalhat a kancellár azon hétvégi kijelentése is, mely szerint elutasítja, hogy az uniós támogatások csökkentésével büntessék a jogállamiság ellen fellépő tagállamokat.
Merkelnek nyugalomra van szüksége a szeptemberi választásig, s Orbán meg is adja ezt neki, hiszen úgy gondolja: a jelenlegi kancellár a kisebbik rossz számára.