Az egyesült államokbeli Pennsylvaniában élő hitszónokot, Fethullah Gülent vádolják azzal, hogy ő állt a július 15-én végrehajtott puccskísérlet mögött, ezért kiadatását kérték Washingtontól. A nyugati titkosszolgálatok azonban szkeptikusak a feltételezés kapcsán.
A német lap értesülései szerint a török hírszerzés, a MIT vezetője a februári müncheni biztonságpolitikai konferencián a német BND élén álló Bruno Kahlnak mintegy 300 Németországban élő török állampolgár adatait adta át, akikről azt állítják, Gülen hívei. A török hírszerzés – nehezen érthető módon – azt remélte, hogy számíthat e kérdésben a németek támogatására. Kahl továbbította a neveket a berlini kormánynak, valamint az alkotmányvédelmi hatóságnak. A lista 200 olyan egyesület, iskola, intézmény nevét is tartalmazta, amelyeket Ankara szintén „gülenistának” minősített.
Németország megdöbbent a török megfigyelésen, ezért a hatóságok figyelmeztették is az érintetteket, hogy megfigyelik őket. Felhívták a figyelmüket arra, hogy jól gondolják meg, hazautaznak-e az április 16-án esedékes törökországi népszavazásra, amelyen arról döntenek, bevezetik-e az elnöki köztársaságot, s kiszélesítik-e Recep Tayyip Erdogan hatalmát.