Németország;megfigyelés;Törökország;

- Berlin zokon vette a török megfigyelést

Törökország maga is elismerte: titkosszolgálata megfigyeli a Németországban élő honfitársakat. Mint a Süddeutsche Zeitung beszámolt róla, az ankarai hírszerzés, a MIT információkat adott át a német „társszervezetnek”, a BND-nek több száz német területen élő törökről. 

Az egyesült államokbeli Pennsylvaniában élő hitszónokot, Fethullah Gülent vádolják azzal, hogy ő állt a július 15-én végrehajtott puccskísérlet mögött, ezért kiadatását kérték Washingtontól. A nyugati titkosszolgálatok azonban szkeptikusak a feltételezés kapcsán.

A német lap értesülései szerint a török hírszerzés, a MIT vezetője a februári müncheni biztonságpolitikai konferencián a német BND élén álló Bruno Kahlnak mintegy 300 Németországban élő török állampolgár adatait adta át, akikről azt állítják, Gülen hívei. A török hírszerzés – nehezen érthető módon – azt remélte, hogy számíthat e kérdésben a németek támogatására. Kahl továbbította a neveket a berlini kormánynak, valamint az alkotmányvédelmi hatóságnak. A lista 200 olyan egyesület, iskola, intézmény nevét is tartalmazta, amelyeket Ankara szintén „gülenistának” minősített.

Németország megdöbbent a török megfigyelésen, ezért a hatóságok figyelmeztették is az érintetteket, hogy megfigyelik őket. Felhívták a figyelmüket arra, hogy jól gondolják meg, hazautaznak-e az április 16-án esedékes törökországi népszavazásra, amelyen arról döntenek, bevezetik-e az elnöki köztársaságot, s kiszélesítik-e Recep Tayyip Erdogan hatalmát.

„Nagyon elszomorít, és teljesen megdöbbent, amit Khalid tett. Teljes mértékben elutasítom a történteket, és szeretném kifejezni a részvétemet az áldozatok családjainak” – olvasható abban a közleményben, amelyet Khalid Masood, a március 22-én történt westminsteri merénylet elkövetőjének a felesége juttatott el kedden a londoni rendőrséghez.