Megírtuk: a Demokratikus Koalíció (DK) XIII. kerületi szervezetének a fővárosi közgyűléshez, és Tarlós István főpolgármesterhez címzett nyílt leveléét, amelyben azt kérik, hogy "igazi honatyákhoz méltóan fontolják meg, másítsák meg döntésüket. Hagyják Lukács György szobrát ott, ahol van. Nem akarhatják, hogy az utókor úgy emlékezzen majd Önökre, mint olyanokra, akik kiszolgálták 2017 szélsőséges csoportosulásainak aktuális politikai gusztusát". A fővárosi közgyűlés januárban fogadta el azt a jobbikos javaslatot, amely szerint Angyalföldön Szent István szobrot állítanak az államalapító királyról elnevezett parkban, s ezzel egy időben elszállítják onnan Varga Imre, Kossuth díjas szobrászművész Lukács György filozófust ábrázoló szobrát. A helyi DK szerint a jobbikos Tokody Marcell javaslatában a szobor eltávolítása mellett felsorolt indokok hiteltelenek és alapvetően gyűlöletkeltőek. "Lukács György szobra nem sérti a köznyugalmat. A kerület lakói szeretik és tisztelik. A köznyugalmat az fogja sérteni, ha elbontják és elviszik onnan" - írták.
A Jobbik nem első alkalommal támadja a Lukács emlékét hirdetőket, hiszen bírósági úton azt is el akarta érni, hogy a Lukács György Alapítvány ne viselhesse a filozófus nevét. A Fővárosi Törvényszék az ügyben kikérte a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) álláspontját, Lovász László, az MTA elnöke pedig épp a múlt héten a törvényszék kérésére: Lukács nem politikusi, hanem kiemelkedő tudományos teljesítménye révén juthatott befolyáshoz és nem vezető szerephez a kommunista önkényuralmi rendszerben. A törvényszék végzése szerint az alapítvány a továbbiakban is viselheti a marxista filozófus nevét.
Ami a szobrot illeti: sem a tiltakozás, sem az Akadémia elnökének egyértelmű értékelése nem akadályozta meg elszállítását, mint ahogyan továbbra is bizonytalan a filozófus egykori lakhelyén, a Belgrád rakparton kutatóhelyként működő Lukács Archívum sorsa is.
Lapunk úgy értesült: egy kerületben lakó hölgy kinyomozta, hogy a szobrot ideiglenesen Varga Imre kertjébe vitték. A fővárosi közgyűlés pedig a jövő héten dönt arról, kiadja-e a szobrot a XIII. kerületnek. Délután 5 órakor a XIII. kerületi baloldaliak a szobor „hűlt helyén” demonstrációt tartottak.
Fotó: Tóth Gergő
Hatalmas botrány maga a szobor elvitele. A második hatalmas botrány, hogy nem tudom, a főváros kiadja-e a XIII. kerületi önkormányzatnak, amely hajlandó lenne felállítani valahol a kerületben, hogy nem tudni, milyen jogon tartja vissza a főváros egy nemzetközi hírű, elismert filozófus szobrát - mondta a Népszavának Heller Ágnes filozófus. Ugyanazt látjuk, mint a Heineken vörös csillagánál, csak a holland cég egy nagyvállalat, amellyel nehéz szembeszállni, nem úgy, mint egy szoborral, de a hadjárat ugyanaz. Miközben az ország kormányfője Putyinnak puszilkodik, annak az Oroszországnak az elnökével, ahol egy Gulag emlékmű sincs, ahol nem lehet a Gulagról beszélni és amely tele van Sztálin-szoborral, meg vörös csillaggal.