Tillerson maga helyett Tom Shannon külügyminiszter-helyettest delegálta volna a brüsszeli tanácskozásra. Az új amerikai külügyminisztert azonban odahaza és Európában is bírálták a május 25-i NATO-csúcstalálkozó előkészítését szolgáló brüsszeli ülés lemondása miatt. A májusi csúcs fontosságát jelzi, hogy azon első alkalommal találkozik a szövetségesekkel Donald Trump amerikai elnök.
Jövő hét helyett így már most pénteken, március 31-én találkoznak Brüsszelben a 28 NATO-tagállam külügyminiszterei. Rex Tillerson Törökországból érkezik az észak-atlanti szövetség központjába. Az amerikai külügyminisztérium közleménye szerint Tillerson az ankarai látogatáson megpróbálja enyhíteni a NATO-szövetséges Törökországgal az elmúlt időben kialakult feszültséget. A Fehér Ház igyekszik méltatni Ankara szerepét a regionális stabilitás biztosításában, s hozzájárulását az Iszlám Állam elleni harcokhoz. Washingtoni szándékok szerint az amerikai külügyminiszter e vizittel lehetőséget kap arra, hogy közvetítőként lépjen fel Törökország és az európai szövetségesek között. Főleg Németországban és Hollandiában volt rossz visszhangja annak, hogy török miniszterek e két országban a Recep Tayyip Erdogan elnöki hatalmának kiszélesítését célzó referendum mellett akartak kampányolni.
A NATO-ülés áthelyezése mellesleg a brit diplomácia vezetőjének terveit is keresztezi, Boris Johnson ugyanis Moszkvába készült. Az út jelentőségét az adja, hogy brit külügyminiszter öt éve nem járt az orosz fővárosban.