bizonytalanság;Károlyi-kastély;Fóti gyermekváros;demontráció;

Nem árulják el, mi a kormány szándéka, de a helyi pletyka Mészáros Lőrincet emlegeti FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Csendes feszültség a gyermekvárosban

Hallgatásba burkolózó, megtorlástól rettegő dolgozók, bizonytalan sorsú gyerekek, felújításra váró, szebb napokat is látott kastélyépület. A kormány által felszámolni kívánt Károlyi István Gyermekközpontban, ismertebb nevén a fóti gyermekvárosban jártunk.

A tavasz beköszöntével ébredezik a fóti Károlyi István Gyermekközpont (KIGYK) is, ottjártunkkor már a főbejáratnál nagy volt a nyüzsgés, iskolás csoportok, fiatal párok mellett az idősebb korosztály tagjai is előszeretettel látogatják a központnak otthont adó Károlyi-kastély parkját. A hatalmas, mintegy hatvan hektáros területen a gyermekvédelmi intézmények mellett két óvoda, egy általános és két középiskola is működik, a kastélypark azonban nyitva áll azok előtt is, akik mindössze egy kis pihenésre, nyugalomra vágynak a halastó mellett, vagy tennének egy sétát az ősplatánokkal szegélyezett ösvények valamelyikén.

Szebb napok emlékei

Ha tehetik, a gyermekközpont lakói is minden idejüket a szabadban töltik. Nincsenek már annyira sokan, az állami gondozott gyerekek nagy részét évekkel korábban kiköltöztették, nevelőszülőkhöz vagy más otthonokba kerültek. Itt csak azok maradtak, akik valamilyen különleges ellátást igényelnek (mozgáskorlátozottak, tartósan betegek), a speciális részleg pedig a súlyos pszichés tüneteket mutató gyerekeknek ad otthont. Illetve egy, a halastó partján fekvő épületben kaptak helyet a kísérő nélkül érkezett menekült fiatalok. Amikor elsétáltunk a szálláshelyük mellett, néhányan épp kint tollasoztak.

Noha a kertészek, karbantartók száma az elmúlt években jelentősen csökkent, a park és az otthonok is tiszták, rendben vannak tartva. Ennek ellenére felfedezhetők az idő vasfogának - és az apadó állami források hatásának - nyomai: a használaton kívüli épületek már-már romosak, egy elhagyatott, három medencés strandterület is az intézmény hajdan volt szebb napjainak mementója. Magára a Károlyi kastélyra is ráférne már a felújítás. Annak ellenére, hogy egy elegáns étterem is üzemel benne, a falak kívülről repedezettek, az ablak- és ajtókeretekről leszáradt a festék. "Nincsen itt már semmi sem. Hagyták lepusztulni az egészet, hogy most legyen mire fogni az átalakítást" - mondta egy idős hölgy, aki gyakran megfordul a környéken, dolgozott is egykor a központban. Amikor még hivatalosan is Fóti Gyermekvárosnak hívták.

Bizonytalan jövő

A kormány tavaly decemberben döntött az intézmény felszámolásáról, szakítva azzal az „1950-es évekből származó szemlélettel", hogy az állami gondozott gyerekek „tömegszerű" intézményekbe nevelkedjenek. A gyerekeket szétszórnák az országban: a tartósan betegek Hatvanba kerülnek, a speciális ellátást igénylő gondozottak pedig Zalaegerszegre és Kalocsára. Hogy a dolgozók sorsa mi lesz, nem tudni, a kormány csak annyit közölt, majd gondoskodnak továbbfoglalkoztatásukról is. Szerettük volna megismerni a gondozók, nevelők véleményét, ám senki nem akart, jobban mondva nem tudott nyilatkozni. Ezt ugyanis megtiltották. A megfélemlítés eszköze annyira hatásosnak bizonyult, hogy még arról sem volt hajlandó beszélni senki, milyen következményekkel jár, ha valaki mégis nyilatkozik.

A kormánykommunikáció szerint a kastélyt félmilliárd forintból újítják fel, majd „az épülethez illő" funkciót adnak neki. Hogy ez pontosan mit jelent, nem derült ki, csak pletykákat hallani az esetleges tervekről. Keringenek hírek arról, hogy a kastélyt Orbán Viktor miniszterelnök milliárdos gázszerelője, Mészáros Lőrinc nézte ki magának. A gyermekváros egykori lakói korábban arról beszéltek lapunknak, wellness-szállodát alakítanának ki benne. Fóti látogatásunkkor pedig hallottunk olyan tervről is, ha 2024-ben Magyarország rendezné az olimpiát, a kastélyban szállásolnák el a VIP vendégeket. Ez a jövő azonban már biztosan a múlté.

Nem tudni azt sem, mi lesz a kastély területén élő családok sorsa. Legtöbbjük egykor nevelőként dolgozott a gyermekvárosban, szerződésük szerint életük végéig szolgálati lakásaikban lakhatnak. De nem ingyen, bérleti díjat nekik is fizetniük kell, jelenleg mintegy 70 ezer forintot havonta. Ha valamit rendbe kell tenni a lakásokon, a felújítás költségeinek felét is nekik kell állniuk. Vagyis otthonaikra ők is sokat költöttek az elmúlt évtizedekben, ennek ellenére most, nyugdíjas korukra mégis elvehetik tőlük. Megtudtuk, egy-két éve megpróbáltak új szerződést aláíratni velük, de nem álltak kötélnek.

Demonstráció áprilisban
Megírtuk: a gyermekváros egykori növendékei békés demonstrációra készülnek április 8-án, tiltakozva az otthon bezárása ellen. A tüntetésre a Károlyi István Gyermekközpont főbejáratánál kerül sor, délelőtt 11 órakor. „Ki kell állnunk azokért, akik felneveltek minket. Ők a mi szüleink, nem hagyhatjuk, hogy utcára tegyék őket. Szeretnénk megvédeni azt a több mint száz gyereket is, akiknek szintén a fóti gyermekváros az otthonuk" - nyilatkozta lapunknak az egyik volt növendék.

Lakat a szájakon

Mielőtt Fótra indultunk, figyelmeztettek bennünket: a gyermekközpontban most a „bokroknak is füle és szeme van". A figyelmeztetést nem csupán a paranoiai szülte, a kastélypark csendje és nyugalma mögött valóban nagy a feszültség. Készítettünk egy fotót a halastóról, egy perc sem kellett, máris megjelent valaki a titkárságról, felhívva a figyelmünket arra, hogy még a nyiladozó kökörcsineket is csak az igazgató engedélyével szabad fotózni. Végül sikerült megállapodnunk abban, ha gyermekvédelmi épületek és gyerekek nincsenek a fotókon, nem követünk el főbenjáró bűnt. Az intézkedő titkáron látni lehetett, neki is kínos a helyzet.

Kértük az igazgatót, Kádas Istvánt, ha módjában áll, adjon részletesebb tájékoztatást az intézmény, illetve a jelenlegi és volt dolgozók sorsáról, valamit arról, milyen szankcióval kell számolnia annak, aki a médiának nyilatkozik. Ahogy sejtettük, az igazgató szájára is lakatot tettek, ezért a fenntartóhoz, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatósághoz fordultunk. Kérdéseinket sajnos figyelmen kívül hagyták, válaszul mindössze a kormány jól ismert közleményét kaptuk "az '50-es évekbeli szemlélet" megszüntetéséről, félmilliárdos felújításról.

Károlyi gróf: nem tudtam a kiürítésről
FORRÁS: KAROLYIAK.HU

FORRÁS: KAROLYIAK.HU

A sajtóból értesült arról, hogy a kormány kiüríti a Károlyi-kastély gyermekvárosként ismertté vált részét - mesélte a Magyar Nemzetnek Károlyi László gróf, aki feleségével ma is a kastély egyik részében lakik.
Mint mondta, az ő tervük az volt, hogy a kastélyépület kihasználatlan helyiségeit múzeummá alakítják, ezzel az ötlettel keresték fel a Miniszterelnökséget, ahol megígérték nekik, kapnak segítséget, ám a részletekbe nem avatták be őket. A gróf leszögezte: szerinte szó sincs arról, hogy a kastély Mészáros Lőrinchez kerülne.

"Kérjük, igazi honatyákhoz méltóan fontolják meg, másítsák meg döntésüket. Hagyják Lukács György szobrát ott, ahol van. Nem akarhatják, hogy az utókor úgy emlékezzen majd Önökre, mint olyanokra, akik kiszolgálták 2017 szélsőséges csoportosulásainak aktuális politikai gusztusát" - írta a Demokratikus Koalíció (DK) XIII. kerületi szervezete a fővárosi közgyűléshez, és a főpolgármesterhez címzett nyílt levelében.