James Comey FBI-főnök gyakorlatilag az egyedüli az Obama-kormányzat tagjai közül, akit helyén hagyott Donald Trump. Megválasztott elnökként még egy nyilvános vállveregetéssel is honorálta Comey „szolgálatait”. A milliárdos valószínűleg maga is úgy ítélte meg, hogy az FBI vezetőjének beavatkozása az elnökválasztási kampányba javította az esélyeit, miközben a demokraták mélységesen elítélték, hogy Comey, aki saját szavai szerint kényesen ügyel a függetlenségére, fittyet hányt a politikán felül álló intézmény addigi hagyományaira, s 11 nappal az elnökválasztás előtt az egyik elnökjelöltre nézve hátrányos bejelentést tett, amelyről utóbb kiderült, nem is volt indokolt.
A Fehér Ház arra számított, hogy az FBI-főnök másodszor is szívességet tesz Donald Trumpnak, s a múlt heti meghallgatáson eloszlatja a kétségeket az orosz beavatkozási kísérletekkel, az elnök emberei és az orosz kormány közötti összejátszás gyanújával kapcsolatban. Nem így történt, James Comey – az igazságügyi tárca felhatalmazására is hivatkozva – közölte: nyolc hónapja folytat nyomozást az FBI az orosz hackertámadások ügyében, s ennek részeként az elnök több embere is célkeresztbe került. Comey azt nem erősítette meg, hogy Donald Trump maga érintett-e, s ha igen, milyen módon e vizsgálatban. Az FBI-főnök helyrebillentette az egyensúlyt: a demokraták után a republikánusok is megorroltak rá.
Barack Obama 2013-ban nevezte ki Comeyt az FBI élére, megbízatása tíz évre szól, de Trumpnak jogában állt volna leváltani. A kosaras termetű, 203 cm magas FBI-főnökről Eric Holder, Obama első igazságügyi minisztere azt mondta, igazi sakkjátékos, aki nem csupán a következő lépést gondolja át, hanem hosszú távra tervez – idézte fel a Comeyról írt portréjában a brit The Guardian című lap. Obama elnök Comey eltökélt függetlenségét és integritását méltatta kinevezésekor.
Comey ír katolikus családból származik, a New Jersey állambeli Allendale-ben nőtt fel, a virginiai William and Mary College-ban diplomázott, akkor még az újságírás érdekelte, az iskolai lapba írogatott szatírikus cikkeket. Az egyetemen ismerkedett meg a feleségével, öt gyereket neveltek fel. A Chicagói Egyetem jogi karán doktorált, s rögtön a mélyvízbe, Rudy Giuliani későbbi New York-i polgármester manhattani ügyvédi irodájába került. Később Richmondban lett szövetségi ügyész, nagy fontosságú ügyekben képviselte a vádat, így a szaúdi amerikai katonai bázis elleni merénylet elkövetőjének ügyét is ő tárgyalta, de 2003-ban a sztárszakácsnő, Martha Stewart perében is ő képviselte a vádat – emlékeztetett az NBC News. A televíziós személyiséget bennfentes kereskedéssel, illetve az igazságszolgáltatás akadályozásával vádolták, öt hónap letöltendő börtönre ítélték.
Kétszer is konfrontálódott az e-mail-botrányt megelőzően Clintonékkal. Az 1990-es évek elején tagja volt a Whitewater-ingatlanügyet vizsgáló bizottságnak. 2002-ben szövetségi ügyészként örökölt meg egy nyomozást: Clinton elnöki kegyelmet adott Marc Rich korrupt üzletembernek, s felmerült a gyanú, hogy Rich felesége ezt utóbb a Clinton-alapítványnak kiutalt gáláns adománnyal hálálta meg. A volt elnök ellen végül nem emeltek vádat.
A magát republikánusnak valló jogász igazságügyi miniszterhelyettes volt George W. Bush idejében, s azzal keltette fel Obama figyelmét, hogy 2004-ben szembeszállt a Bush-kormányzattal, tiltakozva a 2001. szeptember 11. után bevezetett széleskörű megfigyelési program kiterjesztése ellen. Comey egy meghallgatáson 2007-ben maga mesélte el, hogy taxival rohant a kórházba a betegeskedő igazságügyi miniszterhez, John Aschrofthoz, hogy Bush embereit megelőzze, s lebeszélje főnökét az intézkedés aláírásáról. Később tiltakozása ellenére is meghosszabbították egy évvel a magánélet tiszteletben tartását illetően aggályos programot.
James Comey mindenkinél többet tud arról, milyen információk gyűltek össze a nyolc hónapja folyó vizsgálat során. Múlt héten kongresszusi meghallgatásán azt ígérte, hogy az orosz hackertámadások ügyében folyó vizsgálatban az FBI „követni fogja a tényeket, bárhová is vezetnek”.