Momentum Mozgalom;

- Remekmű

A határon túli magyarságról szervezett kerekasztal beszélgetést a Momentum Mozgalom. Az esemény téma lett a közösségi médiában is, s újfent megmutatta az Orbán-kormány nemzetpolitikájának eredményét.

Már az esemény Facebook beharangozója alatt is látható olyan beírás, amely azért háborog, hogy az új párt nem a külföldön dolgozó, de szavazati joguktól gyakorlatilag megfosztott magyar állampolgárokkal, hanem a kormány által „ajnározott” „trianonidákkal” foglalkozik. Az esemény után pedig már az jött elő, hogy bezzeg „ezek” mennyi pénzt kapnak, miközben magyarországi iskolák rohadnak a pénztelenségtől. És nemcsak hivatásos gyűlölködők, hanem ismert közéleti személyiségek is beszálltak ilyen felhanggal a vitába, külhoni magyar támogatási tételeket helyezve szembe magyarországi iskolagondokkal.

Akik ilyeneket posztolnak, pontosan tudják, elenyésző költségvetési tételről van szó, s nem ennek tudhatók be a hazai intézmények anyagi gondjai, annak ellenére, hogy 2010 óta a külhoni támogatási keret a hatszorosára emelkedett. A 2016-os költségvetési kiadási főösszeg 16 561 milliárd volt, a Bethlen Gábor Alap pedig 60 milliárdot osztott szét. Azt is tudják: nem a külhoniak kérték a szavazati jogot, azt meg pláne nem, hogy ők szavazhassanak levélben, míg a külföldön dolgozók nem. Sőt azt is, hogy az egymilliónyi új állampolgár közül alig százezren éltek e jogukkal.

Azt viszont talán nem tudják, hogy Magyarországnak alkotmányos kötelezettsége a határon túli magyar kultúra és oktatás támogatása, hogy a hazai román, szlovák stb. kisebbségi intézmények is kapnak anyaországaiktól anyagi támogatást. Azt sem tudják talán, hogy a budapesti pénzek „odaát” sem a kulturális, oktatási intézményeket hozzák helyzetbe, hanem hokiakadémia, fociklub létrehozására, látványos ingatlanberuházásokra mennek el. A döntések ad hoc születnek, a keret 90 százaléka nem nyílt pályázati rendszerben oszlik szét, a kedvezményezettek köre nem kérdés. Ezek a kiadások kisebbek, mint bármely hazai kormányzati propagandakampány kerete. Az eredmény viszont ugyanaz: egy közösség célponttá lett, a magyar-magyar gyűlölködés célpontjává.

A kormány hátradőlhet. Nemzetegyesítési programja remekmű.