ultimátum;Trump;

Az elnök Paul Ryan házelnököt teheti meg bűnbaknak FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ZACH GIBSON

- Trump feladta, nem bírt Obama örökségével

Az amerikai kormányzat visszavonja az egészségbiztosítási törvény tervezetét - jelentette be Paul Ryan amerikai képviselőházi elnök pénteken délután sajtóértekezleten. Trump előzőleg ultimátumot adott a washingtoni képviselőháznak: ha nem szavazzák meg az új egészségbiztosítási reform tervét, megvonja támogatását a projekttől. A szavazást azonban akkor el kellett halasztani, mivel az Obamacare felváltását célzó törvényjavaslat elfogadásához nem volt elegendő republikánus voks.

A kormányzás fájdalommal jár, és ma a fájdalom napja van - mondta Paul Ryan. A republikánus politikus kifejtette, közel álltak a törvénytervezet megszavazásához, de végül nem sikerült, mert nem sikerült egyetértésre jutni a republikánus törvényhozók között. Ryan a magát Szabadság Caucusnak nevező, keményvonalas republikánus képviselőkből álló laza csoportosulást említette, mint amellyel nem sikerült egyezségre jutni, és mint elmondta, a csoport vezetője közölte is vele, hogy ők nem szavazzák meg az új egészségbiztosítási törvény tervezetét. Így az Obamacare - az előző elnök, Barack Obama által elfogadtatott egészségbiztosítási törvény - a belátható jövőben érvényben marad, és a neheze még csak most jön - állapította meg Ryan. A házelnök szerint az Obamacare olyan "selejtes", hogy nehezen tartja elképzelhetőnek a módosítását, korrekcióját - írja tudósításban az MTI.

A törvényjavaslat visszavonásáról szóló bejelentés után a képviselőház demokrata párti frakciójának vezetői rögtönzött sajtóértekezletet tartottak. Ezen Nancy Pelosi, a frakció vezetője nagy napnak nevezte a péntekit, s megjegyezte, hogy a törvényjavaslat visszavonása "az amerikai nép győzelme" volt. Megszólalt a Fehér Házban Donald Trump is. Az elnök hangsúlyozta, hogy "nagyon közel álltunk" az egészségbiztosítási törvény megszavazásához. Trump csalódottnak és kissé meglepődöttnek mondta magát, majd hozzátette, hogy a lecserélni kívánt Obamacare rövid időn belül szétrobban.

A Republikánus Párt éppen Barack Obama egészségbiztosítási reformjának bírálatával szerezte meg a többséget a kongresszus mindkét házában. Az Egyesült Államokban nincs általános, ingyenes egészségügyi ellátás, a megfizethető ellátást ígérő Obamacare révén 24 millió amerikai jutott egészségbiztosításhoz. A reform megosztotta a társadalmat, az Obamacare elleni tiltakozásokból nőtt ki a teadélután mozgalom, amelynek hullámain számos radikális honatya jutott a kongresszusba.

Vízumszigorítás

Szigorítják a vízumkiadást az amerikai követségeken és konzulátusokon. Rex Tillerson külügyminiszter utasítása értelmében biztonsági és hírszerzési munkacsoportokat állítanak fel, amelyek beazonosítják egy-egy államban a kockázatot jelentő vízumkérőket, akiknek kérelmét jóval szigorúbban kell megvizsgálni. A szigorítás nem vonatkozik arra a 38 államra – így hazánkra sem –, amellyel vízummentességi megállapodása van az Egyesült Államoknak.

Hét évig a Republikánus Párt nem tudott lépni, Obama vétójoga miatt eleve esélyük sem volt a változtatásra. Most azonban republikánus az elnök, s a republikánusoké a többség a képviselőházban és a szenátusban. Csakhogy éppen maguk között nem tudnak egyezségre jutni. A konzervatív republikánusok rettentően elégedetlenek, szerintük az új törvény túlságosan hasonlít az Obamacare-re. Az utolsó pillanatban több engedményt is tettek nekik, emiatt viszont számos mérsékelt republikánus vonta vissza támogatását. Sokan amiatt aggódnak, hogy a „Trumpcare" negatív hatásai miatt helyeket veszíthetnek a 2018-as félidős választásokon. A kongresszus költségvetési hivatalának adatai baljósak, ha az új törvény életbe lép, 14 millió ember veszítheti el egészségbiztosítását, 2026-ra akár 24 millióan.

Trump csütörtöki ultimátumával megpróbálta kikényszeríteni a republikánus tábor összefogását, azzal fenyegetve, hogy ha nem szavazzák meg a tervezetet, akkor érvényben marad az Obamacare, s már az adóreformra fog koncentrálni. Az elnök belevetette magát az alkudozásba, bizonyítani akarván, hogy üzletemberként jól ért az emberek meggyőzéséhez. A Fehér Ház azonban önmagában a képviselőházi győzelemmel sem lehet elégedett, mivel a szenátusban még nehezebb lesz a terv elfogadtatása. Trump csütörtökön majd háromnegyed órát tárgyalt Paul Ryan házelnökkel. Ryan nem is próbált meg optimistának látszani, amikor bejelentette, hogy péntekre tolták a szavazást. Kudarc esetén a Fehér Ház és a frakció egyaránt őt állíthatja be bűnbaknak. A voksolás előtt Ryan maga sem lehetett biztos, hogy sikerül átvinni a törvényt. Minimálisan 216 republikánus szavazatra volt szükség, 21 republikánus ellenszavazatot engedhettek volna meg maguknak, de pénteken reggel a CBS News szerint legalább 35-en mondták, hogy a demokratákhoz hasonlóan nemmel voksolnak.

Vitatott izraeli nagykövet

A szenátus 52 igen, 46 nem szavazattal jóváhagyta a vitatott izraeli nagykövetjelöltet, csupán két demokrata szenátor voksolt a republikánusokkal együtt. David Friedman Trump régi barátja, egy ortodox rabbi fia, szókimondó, harcias ügyvéd és keményvonalas Izrael-párti, aki ellenzi az önálló palesztin államot. Az izraeli nagykövetjelölteket eddig hagyományosan kétpárti támogatással nevezték ki.

Mohamed Abdu, a szaúdi „Paul McCartney” rijádi koncertjére tömegek voltak kíváncsiak. Ez nem csupán a tradicionális zenét játszó Abdu népszerűségével magyarázható, hanem azzal is, hogy a közel-keleti királyság vallási vezetőinek nyomására Szaúd-Arábiában a nyilvános koncertek évek óta tiltólistán voltak a helyiek számára. Mostanáig.