tűz;Robin Hood;Etyek;Korda Sándor Filmstúdió;

Fotó: MTI/Máthé Zoltán

- 50 milliárdos is lehet a kár Etyeken

Akár az 50 milliárd forintot is elérheti az etyeki Korda filmstúdióban keletkezett kár. A Népszava úgy tudja, szabálytalan hegesztés okozta a tüzet, melyben a világszínvonalú lámpapark és rengeteg különleges technikai berendezés is megsemmisült. A vizsgálat hetekig is eltarthat. A produkciós cég egy korábbi forgatásán a Mafilm fóti Huszárik filmstúdiója égett le.

Filmgyári forrásaink szerint akár 30-50 milliárd forint is lehet az anyagi kár az etyeki Korda filmstúdióban kedden kiütött tűzvészben. Bennfentes informátorunk szerint a forgatás szünetében hegesztési munkákat végeztek a Robin Hood című amerikai produkció díszletein. Mivel azonban ettől beindulhatott (volna) a műterem tűzjelző- és oltórendszere, a munkálatok idejére kikapcsolták azt. Így történhetett meg, hogy amikor valóban tűz keletkezett, a védelmi mechanizmus nem lépett működésbe. Az 1500 négyzetméteres épület emiatt – nyilván az ott felhalmozott éghető anyagok miatt – belülről teljesen megsemmisült. Valószínű továbbá, hogy az extrém hőterheléstől megrendült statikai állapot miatt az egész csarnokot vissza kell bontani és újjáépíteni.

A terepen ismerős forrásunk elmondta, hogy nem csupán a gigantikus összegekért megépített díszletek égtek porrá. A stúdióban a világ legkorszerűbb fénytechnikája volt beállítva, illetve más, a filmkészítéshez elengedhetetlen, világszínvonalú műszaki berendezések álltak rendelkezésre. Ezek mind elpusztultak. Részben saját tulajdonú, részben bérelt eszközökről van szó, melyek összértéke önmagában elérheti a 100 millió eurót, azaz több, mint harmincmillárd forintot.

Forrásunk szerint mindenre kiterjedő biztosítása van a stúdiónak, ez azonban nem mentesítheti a tűz okozóját a kártérítési felelősség alól. Feltehető, hogy nekik is van biztosításuk, de kérdéses, képesek-e ezzel helytállni a hatalmas károkért. Itt ugyanis nem csupán a leégett berendezés, hanem a díszletek újjáépítése, az eszközök pótlása miatti késedelemért, veszteségért is felelnie kell valakinek.

A katasztrófavédelem szerda délelőtt megkezdte a tűzvizsgálati eljárást. Ez hivatalosan 35 napig tart, de az eset összetettsége és más szakértők bevonása miatt akár még hosszabb is lehet - mondta a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője az MTI-nek.

Kiemelte, hogy a tűz keletkezésekor a műteremben tartózkodókat és egyéb tanúkat folyamatosan meghallgatják, továbbá zajlik a különböző fotók, biztonsági kamerafelvételek elemzése is.

A stúdióban a Mid Atlantic Films gyártásában készült az új Robin Hood-film. A produkció képviselője kedd délután az MTI-vel azt közölte, hogy a tűz kitörésekor éppen nem forgattak, igyekeznek felmérni a károkat. A tűz okát akkor még nem ismerték.

Lapunkban már megírtuk, hogy a Mid Atlantic produkció forgatásai eddig sem voltak súlyos problémáktól mentesek. 2006 nyarán – egy másik Robin Hood film forgatása idején - a Mafilm fóti műterméből két helyi férfi ellopta a Tiger Aspect filmgyártó cég magyar vállalkozással közös produkciójában a BBC részére készülő filmsorozat részeit tartalmazó kazettákat. A BBC 40 ezer fontos (mintegy 16 millió forintos) nyomravezetői jutalmat tűzött ki, amit végül nem kellett kifizetniük, mert a rendőrség derítette fel az ügyet. A nyomozókat viszont megjutalmazták.

A kazetták Fót külterületén, egy bokros részen hiánytalanul megkerültek, eszmei értékük meghaladta a 2 milliárd forintot. Kiderült: a tettesek pénzt követeltek a kazetták visszaadásáért. Még a lopás napján felhívták a filmgyár egyik munkatársát azzal, „hogy egy bizonyos összegért” – állítólag 10 millióért - visszaszolgáltatják a kópiákat. Amikor egyiküket elfogták, megmutatta, hol rejtették el azokat.

Ugyancsak a Mid Atlanticé volt a Tom Hanks produceri munkája alatt készülő John Adams című amerikai sorozat. Ennek forgatásakor ütött ki tűz 2007 nyarán a fóti filmgyár területén. Megsemmisült az 1972-ben épült, több mint ezer négyzetméteres Huszárik műterem. A kár ott százmilliós volt.

Meg kell akadályozni a Szentendrét és több mint tíz települést ellátó ivóvízbázis szennyezését - jelentette ki az Együtt környezetvédelmi szakszóvivője csütörtökön a Duna part és a 11-es főút között, a volt szovjet laktanya közelében tartott sajtótájékoztatóján.