2018-as választás;kispártok;

- 2018-as választás - Ilyen esélyei vannak a kis pártoknak

A rendszerváltozáskor még volt esélyük a kis pártoknak, hogy egy százalék fölött teljesítsenek a parlamenti választáson és így pénzt kapjanak a működésükhöz akkor is, ha nem jutottak be a Házba. Az Origo körképéből kiderül, hogy ma nehezebb átlépni a küszöböt.

Míg az 1990-es parlamenti választáson öt olyan párt volt Magyarországon, amelyik nem jutott be az Országgyűlésbe, de 1 százalék fölött szerepelt, addig 2014-ben már egy sem. Az 1 százalék elérése azért fontos, mert így az adott szervezet négy évig kap állami támogatást. Az Origó felidézi, hogy bő egy évvel a 2018-as országgyűlési választások előtt most is gomba módjára szaporodnak az új pártok. A portál fricskája szerint az indulók számára minden bizonnyal követendő példa a Fodor Gábor vezette Magyar Liberális Párt, amelyik 2017-ben összesen 75,1 millió forintnyi támogatást kap a költségvetéstől, miközben önállóan egyetlen országgyűlési választáson sem indult el. 

A legutolsó közvélemény-kutatások szerint, ha minden párt önállóan indulna, akkor a Fidesz-KDNP, az MSZP, a Jobbik, a Demokratikus Koalíció, az LMP, az Együtt szinte biztosan elérné az egyszázalékos eredményt – emlékeztet a portál, hozzátéve, hogy a Párbeszéd és a Liberálisok valahol az egyszázalék környékén végeznének. 

A küszöb átlépéséhez mindenképpen kell szerintük egy országosan ismert arc, sok egyéni jelölt, és országos médiafelület. Végül megemlítik, hogy az egyik esélyesnek tűnő párt a Momentum Mozgalom volt, a „neoliberális alakulat” lendülete azonban a kormánypárti oldal értékelése szerint „a budapesti olimpia megfúrása után kifulladt”, március 15-i rendezvényük már mérsékelt érdeklődés mellett zajlott. 

A Medián legfrissebb felmérése szerint az emberek 43 százaléka akar kormányváltást, 48 százalék viszont azt szeretné, ha a Fidesz maradna hatalmon, a megkérdezettek 9 százaléka még bizonytalan.