A magyar menedékjogi törvény menedékkérőket „kriminalizáló” módosítása és az Orbán-, valamint a Szydlo- kormány tevékenysége közötti párhuzamok is szóba kerültek az EP állampolgári jogi bizottságában. Frank Engel luxemburgi kereszténydemokrata képviselő — aki a Fidesz pártcsaládjához tartozik, de Orbán Viktor politikájának régi kritikusa — felszólalásában úgy fogalmazott, hogy a lengyelországi helyzet a magyarországi folytatása, csak „gyúlékonyabb”. Vele együtt több baloldali és liberális hozzászóló sürgette az Európai Bizottságot, hogy lépjen fel a demokratikus normákat sértő tagállamokkal szemben, és indítsa el a szankciós eljárást Varsó ellen, amiért nem hajlandó visszavonni, illetve módosítani az alkotmányba ütköző döntéseit. A lengyel kormánypárthoz tartozó lengyel EP-képviselők ugyanakkor kétségbe vonták a brüsszeli testület jogosítványait bármilyen beavatkozásra.
Frans Timmermans bizottsági alelnök — aki több mint egy éve próbálja rábírni a Szydlo-kormányt az uniós értékek maradéktalan tiszteletben tartására, mindenekelőtt az igazságszolgáltatás függetlenségének a biztosítására — világossá tette, hogy még nem jött el a bekeményítés ideje, bár a lengyel helyzet továbbra is aggasztó. A bizottság most azt várja, hogy Varsó uniós partnerei, a kormányok valljanak színt: támogatják-e a Jog és Igazságosság párt politikáját. Timmermans reményét fejezte ki, hogy a tagállamok jogszabályalkotó fóruma még ebben a félévben napirendre tűzi a vitát a lengyelországi helyzetről. „Csaknem valamennyi tagország óriási jelentőséget tulajdonít a jogállam tiszteletben tartásának” — mondta a bizottsági alelnök.
Timmermans megkerülte a választ arra, hogy támogatná-e az uniós alapok megvonását azoktól az államoktól, amelyek nem tartják be a demokratikus játékszabályokat. Szerinte ezeknek az országoknak inkább attól kell tartaniuk, hogy elfordulnak tőlük a befektetők, ha kételkedni kezdenek az igazságszolgáltatás pártatlanságában.