Akkorát ígért Orbán Viktor Salgótarjánnak, hogy azon még a helyi fideszesek is meglepődtek. Kiszivárgott hírek szerint ők óvatos becslések alapján is nagyjából 30-40 milliárdos fejlesztési csomagot reméltek, ehhez képest a százmilliárdot is meghaladja a tegnapi ígéret-cunami. Eszerint eltűnik majd a nógrádi városból az utolsó barna rozsdafolt is, helyette virágzó ipari parkok, négysávos elkerülő utak épülnek, a kórház új onkológiai részleget kap, szép lesz a város összes temploma, parókiája, jöhetnek az elektromos buszok, sőt, jégcsarnok is épül.
"Mindig nagy a várakozás, amikor ellenzéki polgármester által irányított városba megy a miniszterelnök. Most egy házasságkötő teremben vagyunk, ám biológiai és politikai okokból házasságkötés nem lesz. Megállapodás viszont van" - mondta Orbán Viktor, mielőtt aláírta a Modern Városok programsorozat keretében, a helyi szocialista polgármesterrel megkötött megállapodást. A kormányfő szavai szerint nem lehet elfogadni, hogy 27 évvel a rendszerváltás után még mindig legyen olyan település Magyarországon, amelyik vesztesnek érzi magát, ezért megígérte, hogy győztessé teszik Salgótarjánt. Csináltak már ilyet, mondta, például Tatabánya és Dunaújváros esetében. "Nekem személyesen is fontos ez az ügy. Ezt tekintem igazán teljesítménynek. Szép belvárost építeni Budapesten vagy Székesfehérváron, az is jó feladat, de szakmailag nem fogható olyan lépésekhez, mint a hajdani iparvárosok megújítása" - tette hozzá gáláns szerénységgel. Ezt követően a miniszterelnök felsorolta a városnak ígért fejlesztéseket, ám előtte figyelmeztetve a hallgatóságot: a számok első hallásra nagynak tűnnek majd, de szerződés kötelezi az aláírókat, hogy teljesítsék az ígéreteteket.
Megkérdeztük a miniszterelnököt, ha ilyen hátrányos helyzetben van Salgótarján, mint amilyennek lefestette, miért az utolsók között került rá a sor a Modern Városok programjában, van-e erre racionális magyarázat. Azt felelte, hogy épp az ilyen kérdések kivédésére állapodtak meg abban, hogy Lázár János városa, Hódmezővásárhely lesz a legutolsó a sorban - vagyis valójában nem válaszolt az általunk feltett kérdésre.
A legnagyobb tétel: 45-50 milliárdból építenének például négysávos, a települést elkerülő utat a szlovák határig, 1,7 milliárdért új pedig buszmegállót. Tízmilliárdból eltüntetik az utolsó "ipari rozsdafoltot" is, s helyette 40-50 hektáron új vállalkozási övezeteket alakítanak ki. Négy és félmilliárdot adnának arra, hogy az öblösüveggyártás magasabb fokozatra kapcsoljon, 3 milliárd jutna kereskedelmi és vendéglátóipari, kétmilliárd pedig duális képzésre. A városi kórház 1,7 milliárdért építhetne új onkológiai központot, a 8 milliárdosra tervezett 25 méteres medencéjű uszodát pedig dupla méretűre növelnék, cserébe pedig öt évig a kormány állná a működési költségeket. Atlétikai pálya és jégcsarnok is szerepel a tervekben. A térség turisztikai vonzerejének növelésére 22 milliárdot költenének, amennyiben a a turisztikai ügynökség szakmai jóváhagyását is elnyerik erre. Szeretnék, hogy az összes templom, parókia, plébánia és egyházi jellegű oktatási intézmény is rendben legyen: ennek költségeit is vállalja a kormány, mert egy regionális térségi központban "mindennek rendben kell lennie" - sorolta Orbán. A legnagyobb kaland pedig, amibe belevágnának, a városközpont átalakítása, jelenleg ugyanis nincs klasszikus értelemben vett belvárosa a nógrádi megyeszékhelynek. Ennek költségét nagyvonalú, de ésszerű határokon belül szintén az állam teremti majd elő - tette a "határ a csillagos ég" jellegű fölsorolás végére a kormányfő.