önkényuralmi jelkép;vöröscsillag;Heineken;

- Lex Heineken

"Tilos Magyarországon horogkeresztet, SS-jelvényt, nyilaskeresztet, sarló-kalapácsot, ötágú vöröscsillagot vagy ezeket ábrázoló jelképet haszonszerzés céljából felhasználni, megjeleníteni vagy önkényuralmi jelképpel ellátott árut vagy szolgáltatást értékesíteni" - írja képviselőként jegyzett hétfői javaslatában Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter, illetve Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.

A kormány különös érdeksérelem esetén felmentést adhat, de önmagában a rég használt védjegy nem érv. Az előírás megsértőit elzárással fenyegetik. Halász Zsolt Fidesz-szóvivő keddi, Kósa Lajos frakcióvezetővel közös tájékoztatóján arra a kérdésre, hogy ez a jelképként 128 éve vörös csillagot használó, az erdélyi Igazi Csíki Sör név használatát nemrég bírósággal betiltató holland Heineken elleni lépés-e, annyit közölt, "ne szennyezzük tovább vizuális környezetünket" önkényuralmi jelképekkel.

Az MTI tudósítása szerint elismerte a Heineken érintettségét, de, mint mondta, nem a sörét tiltanák be, "csak a címkén lévő vörös csillagról van szó". Emlékeztetett a Sanpellegrino hasonló emblémájára is. Kósa Lajos úgy vélte, a vörös csillagnak és az egész kommunizmusnak "a nyugati baloldal erős kollaboráns magatartása" miatt más a megítélése, mint a horogkeresztnek. A Fidesz szerint azonban a vörös csillag jelképe alatt éppúgy egy olyan brutális, embertelen rendszer működött, mint amilyen a náci volt és mindkettőt elítélik.

Bontás és telekhatártól telekhatárig történő építkezés műemléki környezetben, tömeges fakivágás, a lakossággal történő egyeztetés elhagyása a kiemelt beruházásokról szóló jogszabályokra hivatkozva – ilyen jelenségek kísérik a Budai Irgalmasrendi Kórház új épületének kialakítását. Úgy tűnik, a legtöbb kifogás egy olyan területet érint, ami nem is része az államilag kiemeltté nyilvánított projektnek.