menekültek;Strasbourg;magyar bánásmód;

Illusztráció: Matt Cardy/Getty Images

- Fogva tartott menekültek - Strasbourg ítélt a magyar bánásmódról

A magyar hatóságok az Emberi Jogok Európai Egyezményét megsértve tartottak fogva két bangladesi menedékkérőt 2015 őszén a röszkei tranzitzónában, későbbi visszaküldésük Szerbiába pedig azzal a kockázattal járt, hogy embertelen bánásmódnak lesznek kitéve görögországi befogadóközpontokban - mondta ki keddi, nem jogerős ítéletében az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB).

A strasbourgi bírói testület egyhangúlag megállapította, hogy az ügyben a magyar hatóságok megsértették az egyezmény szabadsághoz és biztonsághoz való jogról, a kínzás tilalmáról, illetve a hatékony jogorvoslatról szóló cikkét. Az EJEB elsőfokú ítélete szerint Magyarországnak ezért fejenként 18 705 euró (mintegy 5,8 millió forint) kártérítést és perköltséget kell fizetnie a panaszosoknak.

Szép, szép – mondta a 13 éves Alondra de la Parra édesapja, amikor lánya a csellista játékáról áradozott neki egy koncerten – de miért nem nézed a karmestert is? A kislány azt hitte, az apja viccel. Ő azonban jól ismerte a lányát, és pontosan tudta, hogy a kis Alondra nem csellista-alkat. S onnantól, hogy a kislány elhitte, előtte is nyitott lehet a dirigensi pálya, meg sem állt rajta. Az idei évtől az ausztrál Queensland Szimfonikus Zenekar első női zenei igazgatója és karmestere, a legnevesebb művészekkel dolgozik együtt.