Bár maga Kaczynski még megértően nyilatkozott Orbánról, így szerinte Magyarország az EU-n belüli német túlsúly miatt volt kénytelen Tusk mellett szavazni, azt azért a lengyel pártelnök megjegyezte, hogy "csalódást okozott Orbán miniszterelnök úr magatartása". Lengyel sajtókommentárok ezután emlékeztettek arra, hogy Kaczynski szerint Orbán korábban kifejezetten megígérte neki, nem fog kiállni majd Tusk újraválasztása mellett. A PiS-vezetés és a varsói kormány dühét jelzi, hogy Jan Dziedziczak lengyel külügyminiszter-helyettes "egyéb elfoglaltságaira" szombaton hivatkozva lemondta a március 14-15-ére Budapestre tervezett és leszervezett látogatását. Kérdéses az is, jönnek-e a lengyel Orbán-párti tüntetők, akik 2012 óta a márciusi ünnepségek állandó résztvevői.
A Gazeta Polska lengyel radikális jobboldali hetilap évek óta szimbolikus összegért - idén 25 ezer forintért - utaztat a március 15.-i állami tüntetésekre - PiS-szimpatizánsokat. Ugyanakkor 2015-ben egyszer már elmaradt a "Nagy Utazás", amikor Orbán épp Vlagyimir Putyinnal találkozott, amire válaszul a Gazeta lefújta az akciót.
Orbán szerint a minapi döntése nem befolyásolja a lengyel-magyar szövetséget, továbbá "Kaczynski elnök úr iránti baráti érzelmeink változatlanok" - ahogy pénteken fogalmazott a miniszterelnök. A jelek szerint mégis Áder János köztársasági elnökre hárul, hogy valahogyan rendezze a diplomáciai konfliktust, lehetőleg még a visegrádi csoport (V4) soros, március 28-i varsói találkozója előtt. Vasárnap délután jelentették ugyanis be, hogy a március 24-én kezdődő lengyel-magyar barátság napi rendezvénysorozatot idén Áder János magyar és Andrzej Duda lengyel köztársasági elnök részvételével tartják meg. Lengyelország és Magyarország között "a napi politika szintjén néha nézetkülönbségek merülnek fel", mindazonáltal a hosszú távú együttműködésben a két ország "szoros baráti viszonyt ápol, Európában igenis közös érdekek fűzik egymáshoz" - idézte az MTI Marek Magierowskit, Duda szóvivőjét.
Az ellenzéki pártok közül csak az MSZP reagált az ügyre, mondván: "jellemző Orbán Viktorra, hogy még jót is csak úgy tud tenni, hogy közben elárulja saját elveit és cserbenhagyja politikai szövetségeseit". Hasonlóan közelítették meg Orbán döntését a lengyel sajtóban, mondván: a magyar miniszterelnök egy pragmatikus reálpolitikus, aki mindig az adott érdekei szerint dönt. Egyenesen az "európai diplomácia Talleyrend"-jának nevezte például Orbánt a konzervatív, wpolityce.pl hírportálon megjelent véleménycikkében Lukasz Adamski. A diplomáciai köpönyegforgatás XVIII. századi francia nagymesteréhez hasonlóan a magyar kormányfő a cikk szerint "nem először mutatta meg, hogyan kell Európában reálpolitikát folytatni."