mágnesszalagok;ügynöklista;

Illusztráció: Thinkstock

- Mágnesszalagok - Mégsem lesz teljes ügynöklista

Számos kérdést vet föl, ha mindenféle háttér­információ nélkül közzéteszik azoknak a nevét, akik az állambiztonsági mágnesszalagokon szerepelnek – jelentette ki a Magyar Hírlapnak Bank Barbara, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának (NEB) tagja annak kapcsán, hogy a testület lezárta a mágnesszalagok vizsgálatát.

Két adattár megfigyelt személyekre vonatkozó információkat tartalmaz, a harmadik már ügynökneveket is: a H adattár például mintegy ötvennyolcezer személyre vonatkozóan tartalmaz információkat, ugyanakkor nem csak a beszervezett ügynökök adatait, hanem megfigyeltekét is.

Az egykorú adatbázisok sem voltak soha teljesek: az 1974-től 1990 elejéig működtetett rendszerbe például a korábban kizárt vagy meghalt hálózati személyeket már fel sem vették, de az is bizonyítható, hogy később is rendszeresen töröltek adatokat. Valószínűsíthető, hogy egy belügyminiszteri parancs értelmében a különlegesen fontos ügynökök adatai rá sem kerültek a szalagokra. Tévedés tehát azt feltételezni, hogy pontosan következtethetünk az ügynökök létszámára.

A mágnesszalagokon rögzített adatokat több lépcsőben és sajnos csak részlegesen fejtették meg informatikai szakemberek. Az információk szöveges formában érhetők el, de a dekódolás nem mindig sikerült, így azok nem teljesek. A rendelkezésre álló adatok így jelenleg nem alkalmasak minden esetben a megbízható személyazonosításra.

Az adatállomány nemcsak beszervezett ügynökök neveit tartalmazza, hanem az ügynökök kapcsolatait vagy olyanokét is, akiket azért figyeltek, mert szerették volna beszervezni őket, ám soha nem váltak hálózati személlyé.

Az énekesnő egy éve készült a bulira, még 24 órával előtte is azt írta rajongóinak a Facebookon, hogy „holnap találkozunk”. Nem fognak – írja a Bors.