;

náci felvonulások;Sneider Tamás;

- Nácivonulások - Dolgozik a belügy a betiltásukon

A Belügyminisztérium megtette javaslatait – szűkszavúan reagált a tárca arra a kérdésünkre, milyen módon akarja megakadályozni a neonáci rendezvények megtartását.

Az úgynevezett becsület napján a szélsőjobboldal legszéléhez tartozó csoportok szerveztek demonstrációt Budapesten. A rendezvényen a a második világháborúban a szovjet Vörös Hadsereg ellen harcoló nyilasokról és nácikról is hősökként emlékeztek meg.

Néhány nappal később, Orbán Viktor kormányfő és Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnökének találkozója után, Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője azt mondta: a „felek megállapodtak abban, hogy – a korábbi évek gyakorlatának megfelelően – a Belügyminisztérium megtalálja a törvényes megoldást az ilyen események megakadályozására”.

Havasi Bertalan szavai rögtön pontosításra szorulnak. A „korábbi évek gyakorlatára” ugyanis nem az volt a jellemző, hogy a Belügyminisztérium megakadályozta a „becsület napját”. Előfordult, hogy a rendőrség bírósági jóváhagyással valóban betiltotta a rendezvényt, másik évben viszont a bíróság felülírta a rendőrségi tiltást. Megint máskor a hungarista, neonáci és hasonló szélsőjobboldali szervezetek csak külső területen kapták meg a rendőrségi hozzájárulást, de tavaly például rendőri biztosítással a budai Várban gyűltek össze.

Bár a neonáci, fajvédő rendezvények érthető felháborodást keltenek a társadalomban, a törvények értelmében nem lenne mód a betiltásukra. Más az erkölcs, más a jog – ezt Hegyi Szabolcs, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) munkatársa mondta a Népszavának a „becsület napja” után. Másrészt: a párizsi békeszerződések szerint Magyarországon nem működhetnének neonáci, újnyilas szervezetek. Ezzel azonban már nem a rendőrségnek, hanem az ügyészégnek lenne dolga.

Orbán és Heisler találkozója óta több mint három hét telt el. Pintér Sándor minisztériumát egyebek mellett arról kérdeztük, történt-e valamilyen konkrét lépés az ügyben, milyen törvényes megoldást látnak (ha látnak ilyet egyáltalán) a neonáci rendezvények megakadályozására.

Rövid választ kaptunk. Havasi Bertalan nyilatkozatához képest a tárca nem akart „további információkkal szolgálni”. Annyi azért legalább kiderült, hogy a belügynek vannak ötletei. A minisztérium közölte lapunkkal, hogy a „tárca megtette vonatkozó javaslatait”, amellyel kapcsolatban azonban „egyelőre szintén nem ad tájékoztatást”.

Sneider: csak a Betyársereg igaz
Két fia valóban a Betyársereg tagja, minden más hazugság – kérdésünkre így minősítette Sneider Tamás, az Országgyűlés jobbikos alelnöke a Ripost.hu cikkét. A kormánypárti bulvárportál szerint a politikus fiai támadóan, fizikai erőszakot alkalmazva, csoportosan, a rasszista megfélemlítés büntetőjogi tényállását is kimerítve léptek fel Heves megyei falvakban cigány családokkal szemben. Ez a cselekmény akár nyolcévi börtönnel is büntethető. Ráadásul a portál azt állította, hogy fiai érdekében Sneider Tamás befolyásolni próbálta a büntetőeljárást. A hírt több orgánum átvette, az MTI is szemlézte.
A jobbikos politikus lapunknak azt mondta, hogy „nagyon komoly következményei lesznek a rágalmaknak”, amelyeket a kormányközeli média terjeszt: őt például hivatali visszaéléssel vádolták meg. Pedig a kérdéses ügyről sokáig még csak tudomása sem volt, fiai annyira jelentéktelennek tartották az esetet, hogy említést sem tettek róla. Sneider elmondása szerint az egyik Heves megyei faluban egy cigány család tagjai ordibálni kezdtek a fiaival, akik autón utaztak át a településen. A jobbikos képviselő egyéb részleteket nem tud: a lényeg az, hogy fizikai erőszak nem történt, az egri ügyészség pedig „bűncselekmény hiányában” megszüntette az eljárást, 24 éves fia dolgozik, a 22 éves még egyetemista.
„Tudomásom szerint mindketten tagjai a Betyárseregnek, de a munka és a tanulás annyira leköti őket, hogy nincs idejük ilyesmivel foglalkozni” – mondta Sneider Tamás. A Ripost cikke szerint a kilencvenes évek elején Sneidert hasonló ügyben nyolchavi börtönre ítélték. Sneider Tamás (aki akkoriban Roy becenéven az egri bőrfejűek egyik vezetője volt) valójában felfüggesztett börtönbüntetést kapott.

 

Iparszerűen nyújt segítő kezet gyilkosoknak, körözött bűnözőknek, pénzmosóknak, terrorizmust pártolóknak a magyar kormány? Az elmúlt évek tényei alapján az igen választ lehetne célszerű megjelölni. Már Lázár János kancelláriaminiszter is beismerte: külföldi csalók tízezrei áramolhattak az amúgy migránsellenes Magyarországra az elmúlt években.