Komoly megélhetési problémái lehetnek Simonka György Békési megyei fideszes képviselőnek, ha az ismert, legális jövedelmeiből él – derül ki Blikk cikke nyomán. A bulvárlap ugyanis megírta, hogy Simonka 527 ezer forintos képviselői jövedelméből a fizetést folyósító Országgyűlés Hivatala 384 ezer forintot von le hiteltartozás miatt.
Mivel Simonkának más bevallott havi jövedelme nincs, így Békés megye fideszes erős emberének ma 143 ezer forintból kellene megélnie. Azonban Simonka 2016-os vagyonbevallásból az is kiderül, hogy a képviselő egy luxusautót, egy Volkswagen Phaeton-t lízingel. Az évek óta nem gyártott modellt egykor listaáron 25 millióért árulták, piaci vélekedések szerint a luxusverda utolsó szériája most úgy 8-10 millió forintot is érhet. Ebben az esetben a havi lízingdíj egy hároméves konstrukciónál 150-200 ezer forint körül lehet havonta. Ha a képviselő beéri egy rozzantabb Phaetonnal, amit 1-3 millió forintért kínálnak az interneten, úgy csak 60 forint ezer körüli a lízingköltség.
Azonban Simonkának ezen felül kellene kigazdálkodnia a házbérlését is. A Blikk ugyanis tavaly megírta, hogy a képviselő tavaly eladta a házát a saját unokahúgának, majd azóta is tőle bérli azt vissza havi 60 ezer forintért. Ezt a képviselő elismerte, ám azt tagadta, hogy köze lenne ahhoz, hogy időközben banki tartozása miatt végrehajtást kértek a különféle vagyonelemeire. Így a 2015-ös vagyonbevallásában is szerepel, hogy a végrehajtó tavaly előtt rátette a kezét a régi Fiat Ducatójára.
Simonkának 12 százalékos tulajdonrésze van az időközben felszámolás alá került Magyar Termés Tész Kft.-ben és a képviselő még évekkel ezelőtt kezességet vállalt a cég akkor még 250 millió forintnyi banki tartozásaira. Időközben ez a tartozásállomány a képviselő vagyonbevallása szerint 85 millióra apadt, ám az nem derül ki, hogyan sikerült így leapasztani az adósságállományt.
Ennél jóval nagyobb rejtély, hogyan hozta össze a Simonka-cég, illetve a fideszes képviselő korábbi vállalkozása a tetemes tartozásait.
A vagyonát zöldség és gyümölcsfelvásárlóként, főleg dinnyésként megalapozó Simonka érdekeltségébe tartozott a Simba Hungary Kft., a cég piaci hírek szerint a Tesco, illetve több más hipermarket egyik nagy dinnyebeszállítójának számított. Bár a cég 2012-ben még 2,2 milliárdos árbevételt termelt, azonban mellette háromszázmilliós veszteséggel és 1,2 milliárdos hitellel zárta az évet, továbbá adótartozások is terhelték a számláját. Végül a hitelező bankok felszámolást kértek a cégre, ám közben, 2015-ben Simonka már kiszállt a vállalkozásból. Nem járt nagyobb sikerrel a Magyar Termés Tész termelői értékesítői Kft. sem, ahol a képviselőnek 2016-ban is 12 százalékos részesedése volt. A 2014-ben felszámolásra került vállalkozás az utolsó aktív évében 100 milliós forgalma mellett 1 milliárdos hitelt görgetett maga előtt. A legnagyobb hitelező a félmilliárdos kintlévősége után futó Unicredit, de mellette jelentős közpénz is kockán forog, mivel a vállalkozást 146 millió forintos adótartozás terheli, illetve a magyar állam tulajdonában lévő Regionális Fejlesztési Finanszírozó Zrt. is több mint 220 millió forintra jelentett be zálogjogot.
Békési Együtt-berkeiből úgy hírlik, a felszámolás elindulásakor Simonka hirtelen eladta a korábbi vagyonbevallásban szereplő újkígyósi kaszálóját is az unokahúgának, mire az Együtt büntetőfeljelentést tett a képviselő ellen fedezetelvonás és csődbűntett miatt. A Központi Nyomozó Főügyészség nemrégiben arról értesítette az Együtt békési vezetőjét, Bod Tamást, hogy „szoros tárgyi és személyi összefüggés miatt” egy már folyó költségvetési csalási ügyhöz csatolta a feljelentést. Kérdéses, hogy pontosan melyik ez az ügy. Az Együtt szerint ugyanis a politikus egyik, a Magyar Termés TÉSZ Kft.-ben érdekelt üzlettársát előzetes letartóztatásba helyezték, míg a Gyulai Nyomozó Ügyészség is vizsgálódik egy magyar-román határon átívelő ügylet kapcsán, amiben az Együtt szerint szintén érintett volt a képviselő.