Felcsút;Pintér Attila;Puskás akadémia;igazolások;

A Pancho Aréna közönsége a helyi fiatalok helyett jobbára az innen-onnan vásárolt futballisták játékát szemlélheti FOTÓ: VAJDA J

- Drágán összevásárolt a felcsúti akadémia

A Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia (PFLA) nevével ellentétben egyre kevésbé hasonlít egy olyan egyesületre, ahol a saját nevelésű játékosok fontos szerepet töltenének be. Pintér Attila vezetőedző jelentős igazolásokat eszközölt, így az elsőosztályban bizonyított játékosok adják a csapat gerincét.

A felcsúti alakulat Szijjártó Istvánnal kezdte el a 2016-17-es szezont, az 58 esztendős tréner pedig rendszeresen játéklehetőséget adott az akadémia növendékeinek. A fiatalok (három-öt játékos) jobbára a védelemben kaptak helyet, a csapat pedig sok gólt kapott, s nem jöttek az eredmények. Az utolsó öt fordulóra őt váltó Vincze István már a tapasztaltabb játékosok mellett tette le a voksát, négy győzelem és egy döntetlen volt a mérlege.

A PFLA éllovasként telelt a labdarúgó NB II-ben, ám jelentős változások történtek a tavaszi szezonkezdet előtt. December végén óriási meglepetésre Pintér Attila vette át a csapat irányítását. A korábbi szövetségi kapitány az elsőosztályban akkor ötödik Mezőkövesd gárdáját hagyta ott az NB II-es csapat kedvéért.

„A Puskás név és Öcsi bácsi múltja is kötelez – nyilatkozta Pintér Attila a pfla.hu-nak. – Tisztában vagyok vele, hogy mit akarnak elérni Felcsúton. Szeretem a kihívásokat, a nagy feladatokat, így nem is volt kérdéses, hogy három évre elvállaljam a megbízást. Nagyon bízom benne, hogy megvalósítjuk célkitűzésünket, ami nem lehet más, mint a feljutás.

Pintér érkezésével végképp eldőlt, hogy a Felcsút nem akar a másodosztályban maradni, és az NB II-ben a saját játékosainak lehetőséget adni, hanem elsőosztályú játékosokkal ráhajtanak a feljutásra. Pintér korábbi klubjainál sem a jövőt, hanem a jelent építette, Mezőkövesen nem is volt 21 évnél fiatalabb játékosa.

A már meglévő rutinos és NB I-es múlttal rendelkező játékosok (Hegedüs Lajos, Vanczák Vilmos, Sándor György, Lencse László, Zsidai László, Tischler Patrik, Heffler Tibor) mellé érkezett két korábbi válogatott: a Ferencvárostól Gyömbér Gábor, Debrecenből Szakály Péter, illetve az MTK 28 éves középpályása, Szatmári Lóránd. További erősítést jelent a 22 éves Prosser Dániel, aki az élvonalban bajnoki címért küzdő Honvédtól érkezett. Az átigazolása pedig annak fényében még pikánsabb, hogy a két klub között az elmúlt években jelentős vita alakult ki a Puskás névhasználat miatt. Prosser mellett a 20 éves Hegedűs János a Haladást, míg a szintén 20 esztendős Csilus Ádám az NB II jelenlegi éllovasát, a Fradi-fiókcsapat Soroksárt hagyta ott. Sajtóhírek szerint Prosser 300 ezer, míg Hegedűs 400 ezer euróért válthatott klubot, miközben az elsőosztályban szereplő Diósgyőr ügyvezetője, Szabó Tamás nemrég azt nyilatkozta, legfeljebb 50-200 ezer eurót tudnak fizetni egy-egy játékosért.

Ami a tavaszi szezont illeti, három fordulót rendeztek az NB II-ben. Pintér az első meccsen csupán egyetlen akadémistát nevezett a kezdőbe, Spandler Csabát küldte a védelem bal oldalára. Az ősszel alapembernek számító 20 esztendős játékos 75 percet töltött a pályán a Szolnok elleni mérkőzésen. Két héttel ezelőtt a Kozármisleny ellen Spandler már csak kispados volt, viszont Hegedűs János arccsonttörése miatt Tóth Bence jutott szóhoz a védelemben. Tóth legutóbb a Kisvárda vendégjátéka alkalmával kezdő maradt, s egy másik akadémista, a 23 esztendős Nagy Zsolt is bizalmat kapott, rá korábban rendszerint csereként számított a vezetőedző.

Akik pedig nem férnek be a Puskásba, mehetnek a szintén másodosztályú Csákvárhoz. Így tett Fényes Szabolcs is, aki az ősszel csupán négy bajnokin nem lépett pályára. „Fiatal vagyok, játszani szeretnék, nem elégít ki, hogy adott esetben csak a keretben legyek vagy éppen a kispadot koptassam. Erre úgy láttam, most nagyobb esélyem nyílik Csákváron, mint Felcsúton. Az akadémiánál korrektek voltak, elfogadták a kérésemet, s nem gördítettek akadályt a távozásom elé” - nyilatkozta a csákvári klub honlapjának.

A Felcsút közelében található csapat kezdőjében az első tavaszi fordulóban hat Puskás Akadémián nevelkedő játékos volt, s az együttes élén is egy felcsúti nevelésű edző áll, a már korábban említett Vincze István. A PFLA fiókcsapatként tekint a másodosztályban 15. helyen álló együttesre, erről Mészáros Lőrinc kendőzetlen őszinteséggel beszélt a csákvári klub ankétján. „Mi egy szponzor szerepet szeretnénk betölteni, illetve a mi általunk delegált szponzorok fognak a csapathoz bejönni. Nem titkolva, hogy a fejlődő fiatalokat szeretnénk Csákvárra beintegrálni, s innen pedig tovább lehet lépni. Csákvár nagyon közel van Felcsúthoz, mindennapos rálátást tudnak biztosítani az edzők a játékosokra" – mondta.

Itt azonban van egy bökkenő, a szokásoktól eltérően a Csákvár nem az anyaegyesület alatti osztályok egyikében szerepel, hanem a vele megegyezőben. A klublicenc szabályzat vonatkozó passzusainak ismeretében pedig végképp nehezen értelmezhető Mészáros beszéde, ugyanis a szabályzat szerint tilos bármely módon egy másik sportszervezet vezetésének, ügyintézésének befolyásolása.

A Puskás Akadémia miközben összevásárolt csapattal próbálja kivívni a feljutást, tízmilliárdnyi közpénzeket használ fel utánpótlás nevelés címszó alatt, a klub pedig úgy tudja teljesíteni az Magyar Labdarúgó-szövetség ajánlását, hogy máshonnan szerződtetett fiatalokat szerepeltet kezdőjében.

Ráadásul a látvány- és csapatsport-támogatásnak nevezett közpénzből az elmúlt öt támogatási időszakban összesen 11 milliárd forint került a Felcsúti Utánpótlás Nevelésért Alapítványhoz, ezzel a Puskás Akadémia valamennyi egyesület közül messze a legtöbb bevételt könyvelhette el ebből a forrásból. Összehasonlításképp: a hazai labdarúgó-akadémiákat vizsgáló és besoroló Double-Pass auditján Felcsút a hatodik helyen végzett. Az őt megelőző öt akadémia (a debreceni, a szombathelyi, a kispesti, a Sándor Károly és a győri) a legutóbbi, 2015–16-os pályázati időszakban összesen 1,11 milliárd forintot kapott, míg a PFLA egyedül 1,73-at.

A klub az elmúlt években egyetlen játékost sem tudott eladni közvetlenül Felcsútról, csupán Sallai Rolandot adta kölcsön a kieső helyen álló olasz Palermónak. Mindez annak fényében szemet szúró, hogy Orbán Viktor miniszterelnök, mit nyilatkozott 2007. április 1-én, az akadémia megnyitójakor. „Csak úgy támasztható fel a magyar futball, ha helyben, alulról építkezve megteszünk mindent az új futballgenerációk igényes, magas szintű neveléséért. Létrehoztunk hát egy labdarúgó akadémiát támogatóink segítségével. Nemcsak a magunk örömére, hanem azért, hogy jó futballistákat neveljünk, akik aztán az egész magyar labdarúgásnak hasznára lehetnek."

Még csak véleményezési fázisban tart az úgynevezett családtudományok mesterképzési szak létesítéséhez szükséges képzési és kimeneti követelmények összeállítása - tudtuk meg a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) kommunikációs osztályától.