aukció;Szépírók Társasága;Utcáról Lakásba Egyesület Könyvhajlék;mobilházak;

Tóth Krisztina kéziratot és a korzikai bolhapiacon vásárolt faházikót
ajánlotta fel FORRÁS: KÖNYVHAJLÉK

- Aukcióra vitt kéziratokból mobilház épülhet

Mészöly Miklós Tandori Dezsőnek adott, majd tőle Nádas Péterhez került német nyelvkönyvét és egy Esterházy-jegyzetlapot is elárvereznek a Szépírók Társasága és az Utcáról Lakásba Egyesület Könyvhajlék című aukcióján. A pénzből mobilházakhoz segítik az utcán élőket.

- A szolidaritás általában mindenkinek a feladata. Oda kell figyelnünk arra, milyen társadalomban élünk, és ki szorul segítségre - nyilatkozta lapunknak Gács Anna, az idén húsz éves Szépírók Társaságának elnöke. - A művész- és írótársadalom nagy része az utóbbi években eleve úgy gondolja, hogy ez feladata. Azt tapasztalják ugyanis, hogy a társadalmi szolidaritás intézményei egyre inkább szétesnek, a kormányzati retorikában a szolidaritás háttérbe is szorul - mondta. A Könyvhajlékkal az írók, irodalomtörténészek, kritikusok, fordítók és irodalomszervezők társaságának születésnapját ünneplik április 9-én, kéziratokon kívül személyes tárgyakat is elárvereznek majd a Gödör Klubban, a pénz pedig az Utcáról Lakásba Egyesület új programját segíti. Gács Anna szerint az egyesület munkája azért is meggyőző, mert felmutatható eredményeik vannak, több embert elhelyeztek már önkormányzati bérlakásokban, ráadásul itt világos, mire megy majd a pénz.

A szegénység az utóbbi évek magyar irodalmában gyakori téma. A nyomor és a kilátástalanság bemutatása és közbeszédben tartása érdekében számos művész már korábban is csatlakozott olyan akciókhoz, amelynek célja rászorulók segítése. Ilyen volt például a Vegyen egy jó szót!, amikor írók kézírásos szavait, mondatait lehetett megvásárolni konzervért, lisztért, rizsért. Az ennivalót akkor rászoruló iskolások kapták. A Szépírók már többször is szerveztek a társadalmi szolidaritással kapcsolatos programokat: 2013-as irodalmi fesztiváljuk témája a szegénység volt, 2016-ban pedig a Magyartanárok Egyesületével működtek együtt, amikor Írás és szolidaritás címen kortárs írókat és középiskolásokat hoztak össze.

A Szépírók és a Város Mindenkié csoportból kinőtt Utcáról Lakásba Egyesület árveréséből származó pénz most mobilházakra megy, ahová hajléktalan emberek költözhetnek majd be. Az Utcáról Lakásba Egyesület már többször támogatott hajléktalan embereket, például az úgynevezett servúdi erdő kunyhóvárosának lakóit is szociális bérleményekhez segítették. Üres és rossz állapotú önkormányzati lakásokat újítottak fel önkéntesek és a lakások jövendőbeli lakóinak bevonásával. Az elégtelen állami lakáspolitika ellen tesznek mobilházas programjukkal is, amelyet a Tesz Alapítvánnyal közös projektjük, a Lakhatást Most! Lakásügynökség keretében indítottak el.

- Üres telkekre telepítünk mobilházakat utcán élők számára. A bérleti díj olcsó, körülbelül annyi, mint egy szociális bérlakásnál. Nem konténerlakásokra kell gondolni, ezeknek az építményeknek ház formájuk van - mondta Bende Anna, az egyesület elnöke és hozzátette, hogy ők az „elsőként lakhatást” szemléletet érvényesítenék. Eszerint a biztos lakhatás az integráció kiindulópontja, nem pedig célja. Elképzelésük szerint minél több közterületen élő ember a mostani hajléktalanellátó rendszer végigjárása nélkül költözhetne be a házakba. Akik ugyanis egy saját építésű kunyhóban háztartást vezettek, azoknak a szálló visszalépést jelenthetne. Bende Anna hozzátette, hogy a mobilház-program több, mint jótékonykodás, a támogatóknak egy szociálisan érzékeny befektetés is egyben, egy idő után meg is térül.

 Kortárs írók az utcán élőkért
A mobilház-programra az egyesület már egy közösségi pénzgyűjtő oldalon elkezdett támogatókat keresni, ebbe az akcióba száll be most a Szépírók Társasága. Az aukcióban részt vesz például Dragomán György, Erdős Virág, Kemény Zsófi, Nádasdy Ádám, Nyáry Krisztián, Parti Nagy Lajos, Tóth Krisztina és Závada Pál. Az árverésen a kéziratok mellett tárgyakat is elárvereznek. Nádas Péter például egy olyan német nyelvtan könyvet ajánlott fel, amely eredetileg Mészöly Miklósé volt, majd Tandori Dezsőé lett és végül hozzá került. Mindhármuk kézírása benne van a könyvben.
Amellett, hogy Esterházy Péter felesége, Esterházy Gitta is felajánlott egy jegyzetlapot a hagyatékból, amelyen egy publicisztika tervének részlete olvasható, többen is Esterházyhoz kapcsolódó darabot adtak az árverésre: Kornis Mihály a Hasnyálmirigynapló utolsó sorait egy kézzel készített, esztergált fatáblás könyv kézzel sajtolt papírjára írta, Grecsó Krisztián - aki egyébként mindig géppel ír - a kézzel írott EP-nekrológját ajánlotta fel.

Disztópikus világot épített egy brit alkotópáros A fehér király című regényből, amely Ceausescu Romániájában játszódik. A közönség egy része számára ez a múlt, és egyre többen érzik úgy, hogy ez a közeljövő. A hatalom természetéről, a szombathelyi színházról, etnikai homogenitásról beszélgettünk Dragomán Györggyel és arról, milyen az, amikor már azt is szégyelljük, hogy nálunk még van meleg víz.