Evan Spiegel június 4-én még csak 27 éves lesz, de nettó magánvagyonát máris 5 milliárd dollárra becsülik. Bár a médiában gyakran emlegetik „self-made man”-ként, aki maga csinálta meg a szerencséjét, az üzleti világ csodagyereke tisztában van azzal, hogy eddigi életében Fortuna folyamatosan a tenyerén hordta. A legelőkelőbb Los Angeles környéki enklávéban, a Pacific Palisadesben nőtt fel jól menő ügyvéd szülők gyermekeként. Tizenhat évesen jogosítványt szerzett, és kapott mindjárt apjától egy Cadillac Escalade-et, amellyel a középiskolája melletti Southern California Edison elektromos szolgáltató cégnél parkolhatott – John W. Spiegel ugyanis ennek volt jogi képviselője. Így már érhető, hogy Evan az ultraexkluzív Santa Monica-i Crossroads egyetemi előkészítő iskolába járhatott, miközben marketinges szakmai gyakorlatát a Red Bullnál végezte.
Evan apja alma materébe, a Stanfordba került, ahol termékdizájnt tanult. Ott találkozott a Snapchat jövendő társalapítóival, Reggie Brownnal és Bobby Murphyvel. A közegre jellemző, hogy mindhárman a több mint 150 éves Sigma Kappa diákszövetség tagjai voltak, amely ma is az amerikai társadalmi és szellemi felső tízezer gyűjtőhelyének számít. Történetünk szempontjából nem mellékes az sem, hogy a Spiegel-család egyik barátja bevitte Evant olyan üzleti kurzusokra, ahol többek között Eric Schmidt, a Google akkori vezérigazgatója, és Chad Hurley, a YouTube társalapítója adott elő.
A felejtés joga
A ifjú Spiegel azonban nem fejezte be eredeti tanulmányait, mert sokkal jobban érdekelte saját ötlete: egy olyan alkalmazás létrehozása okostelefonok és tabletek számára, amelyen a fotós és videós üzenetek egy bizonyos, a küldő által beállított idő után megsemmisítik önmagukat. Míg eddig minden digitális cselekedetünknek nyoma maradt, Evan a felejtés jogát akarta visszaállítani. - Úgy gondolom, hogy a mi alkalmazásunk emberibbé és természetesebbé teszi a kommunikációt – magyarázta a Forbesnak adott interjúban – a Snapchat a múlékony beszélgetések modelljét hozza vissza. Az emberek hatalmas terhet hordoznak magukkal azzal, hogy folyamatosan figyelniük kell digitális hasonmásukra.
A Snapchat ötlete, amelyet először Picaboo-nak neveztek el, 2011 áprilisában született meg, kezdetben csak azért, hogy „ügyetlen és mókás szelfiket osszanak meg barátok között.” A játék azonban kezdett komolyra fordulni, amikor a matematikából és informatika-tudományból diplomázott, Spiegelnél két évvel idősebb Murphyvel a Facebookon egyre gyakrabban terjedő nemkívánatos fotók kapcsán agyalni kezdtek a megosztások fékezését célzó megoldásokról. Spiegel szerint munkájukhoz ugyancsak lökést adott Anthony Weiner New York-i képviselő botránya, aki azután kényszerült lemondásra, hogy meztelen fotói jelentek meg a Twitteren. Később Reggie Brown azt állította, hogy Evan és Bobby ellopták tőle az ötletet, és beperelte őket. Végül 175, 5 millió dolláros „fájdalomdíjban” egyeztek meg.
Pedig először nem úgy tűnt, hogy a „szellemkéből”, ahogyan logója nyomán sokan nevezik, nagy biznisz lesz. Harmincnégy különböző változatot próbáltak ki, mielőtt véglegesítették. Diáktársaik szabályosan kiröhögték őket, az általuk felkeresett befektetők is „ostobaságnak” tartották az ötletet. Ők azonban kitartóan hirdették az appot, és egy év után „csoda történt”: a Los Angeles-i gimnazisták között kezdett terjedni, általa „súgtak” egymásnak az órák alatt.
Egy ingyenes okostelefonokra szánt képes, szöveges üzenetküldő alkalmazás, amelyben az elküldött üzenetek a címzett általi megnyitásától számított maximum 10 másodpercig elérhetőek, aztán automatikusan törlésre kerülnek. A fiatalok körében épp emiatt szerzett nagy népszerűséget, hiszen így sokan úgy gondolják, hogy az elküldött üzenetekért nem tartoznak felelősséggel. Persze egy gyors képernyőfotózással bármelyik üzenet könnyedén elmenthető.
Mit tud
-
2014-től lehetséges vele a csetelés/videócsetelés
-
2015-ben megjelent a Discover platform, amellyel csatlakozni lehet olyan csatornákhoz, mint a CNN, a National Geographic vagy az MTV
-
2016 februárjában az Our Stories alkalmazás révén élőben követhető az Oscar-gála
Ha egy üzlet beindul…
Kezdetben Evan apja finanszírozta a Snapchatet. A főhadiszállás is az ő házában volt. (A szülők a fiú középiskolás évei alatt elváltak). Aztán egy idő után már nem akart több pénzt adni fia őrületére, de akkorra már beindultak az ajánlatok. Két kockázati tőkebefektető cég, a Lightspeed Venture, majd a Benchmark Capital révén 2013-ra a Snapchat értékét már 70 millió dollárra becsülték.
És hamarosan megjelentek az igazi óriások: kezdte a Facebook egymilliárd dolláros ajánlattal. Spiegelék nemet mondtak. A Zuckerberg-birodalom megemelte a licitet 3 milliárdra. Ismét kosarat kapott. (Ezután a Facebook-nál megpróbálták „lekoppintani” az ötletet, de a Poke megbukott.). A Wall Street Journal 2014-ben már arról cikkezett, hogy a kínai Tencent, a WeChat alkalmazás tulajdonosa 4 milliárdot kínált, és ugyanennyit dobott fel a Snapchat megvételére a Google is. Evan ezeket is elutasította. - Imádunk függetlenek lenni – mondta az értetlenkedő újságíróknak.
Azóta a Snapchat lehetőségei egyre bővülnek: 2014-től lehetséges vele a csetelés/videócsetelés, 2015-ben megjelent a Discover platform, amellyel csatlakozni lehet olyan csatornákhoz, mint a CNN, a National Geographic vagy az MTV. 2016 februárjában a felhasználók első ízben követhették együtt az Our Stories alkalmazás révén élőben az Oscar-gálát.
A Snapchat napi aktivitású felhasználói tábora tavaly decemberi adatok szerint 161 milliós volt, ennek kétharmada 13 és 24 év közötti. Velük egyenes arányban nőtt az alapító hírneve. Evan Spiegel 2014-ben már rendszeresen szerepelt a társasági rovatokban, nagy hírverést kapott rövid ideig tartó kapcsolata a pop-szupersztár Taylor Swifttel. Annál komolyabbnak látszik szerelme Miranda Kerr topmodellel, akivel 2016 májusában megvették 12 millió dollárért Harrison Ford egykori, 700 négyzetméter alapterületű házát, amelyet Gerald Colcord, a hollywoodi rezidenciák leghíresebb építésze tervezett még 1951-ben. Evant a hozzá hasonló technomoguloknál lényegesen jobban érdekli a divat, 2015 októberében már címlapon szerepelt a Vogue olasz kiadásában. Ettől függetlenül magánéletét ugyanúgy félti, mint üzleti titkait. Állítólag maguk a Snap alkalmazottai sem tudnak a különböző fejlesztési tervekről, amíg azokat nyilvánosan be nem jelentik. Ilyen volt például a tavaly szeptemberben piacra dobott Spectacles nevű, kamerával felszerelt napszemüveg. Azt azonban lehet tudni róla, hogy 2016-ban csaknem 900 ezer dollárt költött személyes biztonságára.
-
A 4 milliárdos vételi ajánlatot is elutasította
-
Felhasználói tábora 161 milliós, kétharmada 13 és 24 év közötti
-
Spiegel tavaly 900 ezer dollárt költött személyes biztonságára
-
12 millió dollárért megvette Harrison Ford 700 négyzetméteres házát
-
A cég részvénytőkéjét jelenleg 34 milliárd dollárra értékelik
Egész pályás letámadás a Wall Streeten
A Snap Inc. a Wall Streeten folytatta az egész pályás letámadást. Kétszázmillió részvényt dobtak piacra! Eredetileg 14-16 dollár közé ígérték egy részvény árát, végül 17-tel indítottak március 1-jén reggel, de néhány óra múlva már 25 dollár felett jegyezték és az eufória a harmadik napon is folytatódott, elérve az eredeti árfolyam 44 százalékát. A cég részvénytőkéjét jelenleg 34 milliárd dollárra értékelik. A szakértők szerint a Snap berobbanása a tavalyi pangás után, amely 2003 óta a legalacsonyabb részvényforgalmat hozta, az idén újra megélénkítheti az amerikai tőzsdét.
Evan Spiegel szerint a legfontosabb, hogy soha nem veszítsük el alkotókedvünket. - Minden ember nagyon kreatívnak születik, aztán egy ponton megijednek attól, hogy valami újat teremtsenek.