„Mi, albánok imádjuk kávézókban üldögélve megoldani a világpolitikát, és manapság csak arról esik szó, hogy vajon Trump elnökségével szétesik-e a Balkán” - magyarázza a koszovói Prizrenben tiranai újságíró barátnőm, miközben a kávénkra várunk.
Nem csoda, hogy – főleg az albánok között - sokan aggódnak amiatt: mi lesz, ha az Egyesült Államok az új elnök ígéretéhez híven valóban hátat fordít a világnak, így a Balkánnak is. Hiszen, ahogy azt Edi Rama albán miniszterelnök újságíró-csoportunknak másnap megfogalmazta, a Balkán az egyik legsikeresebb amerikai projekt. Pontosabban: Clinton-projekt. Koszovó fővárosában ott áll Bill Clinton egykori amerikai elnök aranyozott szobra, és a helyiek – nem alaptalanul – azt remélték, hogy egy Hillary Clinton-elnökséggel folytatódik a kiemelt figyelem. Politikailag és katonailag az USA ma is a feszültségekkel teli térség stabilitásának a záloga. Koszovó és Szerbia határán a mai napig járőröznek amerikai katonák.
Arról még fogalmunk sincs, milyen lesz a Trump-külpolitika. Hozzáértők szerint képtelenség, hogy az USA Balkán-politikája érdemben változzon, ám még hosszú idő fog eltelni addig, amíg ez biztos lesz. Az amerikai sajtó szerint a washingtoni külügyminisztériumot Trump éppen megpróbálja partvonalra szorítani; a diplomaták többsége egész nap a büfében ül, mert nincs mit csinálnia.
Ám amíg kiderül, Trump kinek a kezébe adja az amerikai külpolitikát, és amíg újraindul a gépezet, sokan megpróbálják kihasználni a bizonytalanságot. Ennek máris vannak jelei. Az áprilisi szerbiai elnökválasztás előtt egyes politikai erők máris albán- és Koszovó-ellenes jelszavakkal kampányolnak. Macedóniában az albán nyelvhasználati jogok miatt van patthelyzet és nem sikerül kormányt alakítani. Az EU-tagságra pályázó, Brüsszel-rajongó Albániában egyre gyakoribbak az unióellenes politikai jelszavak és pár hónapja már ott is megjelent a régióban terjedő „sorosozás”. Koszovó helyzete továbbra is rendezetlen; Moszkva pedig előszeretettel nyomul be a hatalmi vákuumba és igyekszik zavart kelteni a térségben. Amerika nem tűnhet el a Balkánról, és minél előbb nyilvánvalóvá kell tennie, hogy ezt nem is tervezi.