Az elemzők ezt biztató évkezdetnek tekintik, hogy januárban a nyers adat szerint 4,7, naptárhatástól megtisztítva 3,7 százalékkal nőtt a kiskereskedelem az előző év azonos időszakához képest, miután tavaly decemberben a várakozásokat igencsak alulmúlva csupán 2,8, illetve 3,3 százalékos volt emelkedés. Szinte minden kereskedelmi ágban gyorsulás tapasztalható, így az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 3,2, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 3,7, az üzemanyag-kiskereskedelemben pedig 6,4 százalékkal emelkedett az értékesítés.
A növekedés 43 hónapja, 2013. közepétől megszakítás nélkül tart. A januári kiskereskedelmi forgalom részletes adatait március 23-án közli második becslésében a KSH.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője elmondta,összességében biztató az év első hónapjában látott teljesítmény, azonban ennél többre lesz szükség ahhoz a következő hónapokban, hogy a magyar gazdaság növekedési üteme magasabb fokozatba kapcsoljon. Várakozásuk szerint idén 3,4 százalékkal nőhet a GDP, aminek gerincét a háztartások növekvő fogyasztása adhatja. A kereslet-vezérelt növekedés a fogyasztói árakra is hatással lesz, amelyek gyorsabban fognak emelkedni idén. A tavalyi 0,4 százalékos rátát követően, idén 2,5 százalékos lehet az átlagos infláció – fűzte hozzá.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője is jó kezdetnek nevezte az elért növekedést, ugyanakkor az elemzők kissé magasabb, 4 százalékos növekedést vártak a naptárhatástól megtisztított adatban. A lassulást magyarázni lehet az elhalasztott fogyasztással, és így lehetséges, hogy az áruk helyett a szolgáltatásokon lesz a hangsúly a GDP-ben.