Az esetet a Másállapotot a szülészetben nevű Facebook-csoportban írta le egy asszony, akinek az orvosa azt mondta: a pénzre azért van szükség, hogy abból fizesse a műtő bérleti díját, illetve a műtétet végző csapatot. Az orvos a szülés után közölte, hogy "varratszedéskor vagy távozáskor szeretné, ha rendeznék az anyagiakat."
A portál megkérdezte a klinikát, ahol közölték: etikai vizsgálatot kezdeményeztek az orvos ellen, akivel szemben felmerült, hogy ügyeletes orvosként pénzt kért a szülések levezetéséért. A poszt alatt több kommentelő is hasonló tapasztalatokról számolt be, ezért "úgy tűnhet, bejáratott rendszerről van szó" - írta a 444.
Egy másik nő ugyanezen a portálon a „kiskassza” díj-történetét írta le.
"Tavaly a 8. héten elvetéltem, így műtétre került sor másnap. A fogadott orvosom P. K.-t ajánlotta, hogy hívjam fel, kérjek időpontot hozzá a műtétre. A telefonban is lekezelő volt. Másnap megtörtént a műtét. Tudvalevő, ha minden rendben, aznap este haza lehet menni. Velem minden rendben volt. De nem engedett haza. Ott kellett aludnom. Nem értettem. Az ügyeletes sem.
Másnap reggel P. ügyelt, nem jött be a szobába, intett, hogy menjek ki. És elkezdte mondani, hogy itt kiskassza működik, nem csak ő kapja a pénzt, a műtősök között oszlik majd meg, és akik a műtét során segítettek. Köpni nyelni nem tudtam. A kezébe nyomtam pénzt. Azt mondta, ez elég lesz.
Később a folyosón, amíg vártuk a zárójelentést, rám sem nézett. Most ismét kisbabát várok. Július elején szülök. Ott, a SOTE-n. Megmondtam a fogadott orvosomnak, hogy legközelebb feljelentem."
A fentiek pikantériája, hogy éppen hét elején ismertette a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete (Reszasz) azt a felmérést, miszerint az orvosok 96 százaléka elutasítja a hálapénz, többségük (61 százalék) úgy érzi kénytelen elfogadni azt. A megkérdezettek többsége (60 százalék) úgy vélte: önmagában a bérek emelése nem fogja megszüntetni a paraszolvenciát, s mintegy felük állította, hogy egyebek mellett az extra kórházi szolgáltatásokért való fizetés lehetőségére is szükség van a remélt változáshoz. Például az orvosok 60 százaléka támogatja, hogy az orvosválasztásért törvényben szabályozott módon díjat fizethessenek a betegek.