Merkel;Tunézia;

Abdel Fattah el-Sissi egyiptomi elnök és Merkel kancellár Kairóban FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ADAM BERRY

- Tunéziai segítség Merkelnek

Menekültügyről és terrorellenes együttműködésről tárgyalt Angela Merkel Egyiptomban és Tunéziában. A Berlin és Tunisz közötti feszültség oldódik, miután tegnap kétoldalú megállapodást írtak alá. A berlini források közölték, március 14-én kerül sor Merkel és Donald Trump első hivatalos találkozójára Washingtonban.

Egyiptomban és Tunéziában tárgyalt menekültügyről, gazdasági és terrorellenes együttműködésről Angela Merkel német kancellár csütörtökön és pénteken. A törökországi tavalyi puccskísérlet óta egyre feszültebb a német-török, Európai Unió- Törökország közötti viszony, Ankara már többször felvetette a 2016. márciusában, Berlin és Merkel által tető alá hozott uniós menekültügyi megállapodás felmondását. még feszültebbé tette a helyzetet a Törökországban letartóztatott német újságíró, Deniz Yücel ügye.

A német kancellár már tavaly szeptemberben arról beszélt, hogy az Európai Uniónak a Törökországgal kötött menekültügyi egyezményhez hasonló megállapodásokra van szüksége Egyiptommal és Tunéziával is, az EU-nak többet kell költenie a fejlesztési segélyekre, hogy a migrációt kiváltó okokat kezelni lehessen.

Egyelőre nem született konkrét megállapodás Egyiptommal, de megegyeztek a határellenőrzés kérdésében, a kancellár jelezte, Németország nyitott a további támogatások tekintetében. Tunéziában viszont aláírták az egyezményt, ezt Bedzsi Kaid esz-Szebszi tunéziai államfő jelentette be közös sajtótájékoztatójukon. Tunézia és Németország között a tavaly decemberi berlini merénylet óta diplomáciai feszültség keletkezett, a tunéziai származású merénylő, Anis Amri adatainak lassú kiadatása miatt. A tegnapi menekültügyi megállapodás Szebszi szerint nem sérti sem Tunézia, sem más ország szuverenitását, részleteiről azonban nem beszélt. Mindenekelőtt azt az 1500 tunéziai menedékkérő ügyét érinti, akiknek kérelmét elutasította Berlin.

Merkel számára azért is kiemelt fontosságú, hogy valamilyen eredményt tudjon felmutatni a menekültkérdés kezelésében, mert szeptemberben parlamenti választást rendeznek Németországban, Martin Schulz kancellárjelöltsége pedig radikálisan átírta az erőviszonyokat, az SPD komolyan veszélyezteti már Merkel és a CDU/CSU pozícióit. A menekültkérdés pedig a német kampány egyik legkényesebb témája.

Ugyancsak tegnap német kormányzati források megerősítették azt a korábban fehérházi körökből kiszivárgott információt, hogy Merkel német március 14-én Washingtonban találkozik Donald Trump amerikai elnökkel. A két vezető eddig csak telefonon beszélt egymással és korábbi jelzések szerint Berlin júliusra tervezte az első hivatalos találkozót.

Egyre nagyobb a pánik a francia jobboldalon, a Republikánusok államfőjelöltje, Francois Fillon mögül a teljes pártelit kihátrált, tegnap már szóvivője is lemondott.