Az Országos Mentőszolgálat csupán annyit közölt, a mentők csak a halál beálltát állapítják meg, nem vizsgálódnak, így nincsenek ilyen adataik. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma pedig azt a választ adta, jelenleg nincsenek hitelesnek tekinthető információik arról, hányan halnak meg kihűlés miatt egy-egy télen, de már dolgoznak a protokollon, ami lehetővé teszi ennek meghatározását.
Ugyanakkor a Magyar Szociális Fórum (MSZF) már több mint egy évtizede monitorozza a fagyhalál áldozatainak számát, évről évre részletes kimutatásokat készítenek, segítségüket a kormánynak is felajánlották - válaszra se méltatták őket. „A kormány nem tart igényt az MSZF segítségére a fagyhalál társadalmi okainak kiküszöbölésére irányuló politika kidolgozásában, sem pedig a tömeges fagyhalálra vonatkozó adatok pontos és hiteles összegyűjtésében" - közölte a szervezet. A segítséget egyébként azután ajánlották fel, hogy február elején Czibere Károly államtitkár arról beszélt: a szociális ügyekért felelős államtitkárságnak sincsenek adatai a megfagyottak számáról.
Az MSZF szerint a kormány tagadni próbálja a tagadhatatlant: azt, hogy évről évre több száz ember fagy halálra. Tavaly ősz eleje és 2017. február közepe között 171-en fagytak meg. A tömeges elszegényedés minden kétséget kizáró tüneteként ötször annyian hűltek ki fűtetlen lakásokban, mint a szabad ég alatt, de a kormány semmit nem tesz a helyzet javítása érdekében.
- Azt tapasztaljuk, hogy az „akinek nincs semmije, annyit is ér", és „azok élnek az utcán, akik ott akarnak élni" elhíresült filozófia szellemében hagyják, hogy emberek tömege haljon bele a nélkülözésbe - írták.