György Bence;MÚOSZ;kirúgás;Origo;Szemerey Tamás;

- Bedöntötték az Origót

Az utóbbi két napban nyolc újságírót rúgtak ki az Origótól, s pénteken újabb "régi" kollégák adják majd be felmondásukat. A portálnál immáron többségben a kormánypárti tulajdonos emberei ülnek, csupán néhányan maradtak az egykori szerkesztőségből - most a legtöbbjüknél betelt a pohár. Úgy tudni, csak olyan újságírókat rúgtak ki, akik kevesebb, mint három éve dolgoztak a portálnál, így nem kell nekik végkielégítést fizetni, az egyhavi felmondási idő alatt pedig a kirúgottaknak már nem kell bejárniuk és dolgozniuk - belépőiket és laptopjukat is leadták már.

Az Origót 2015 végén vette meg a vs.hu-t is tulajdonló New Wave Media Kft. a Magyar Telekomtól, a vállalatot Matolcsy György unokatestvéréhez, Szemerey Tamáshoz köti a sajtó. A portál főszerkesztője tavaly márciusban György Bence lett, aki emellett a New Wave tartalomigazgatója is. György korábban évekig dolgozott a TV2-nél program- és hírigazgatóként. Mint a 444.hu felidézte, 2015 nyarán kiszállt a televízióból, hogy a Nouvelle Media Kft.-n keresztül megalapítsa a faktor.hu hírportált. Az Origónál is ennek a portálnak az emberei "vették át a hatalmat", s jelentősen átalakult a szerkesztőség összetétele, az irányt váltott, kormánybarát Origótól sokakat elküldtek, mások elmentek, a mostani elbocsátások is ebbe a folyamatba illeszkednek, hiszen még a régi szerkesztőség tagjait rúgták ki. A létszámleépítés sem egyértelmű, többen jöttek dolgozni a szerkesztőséghez az utóbbi hónapokban.

A kirúgásokkal kapcsolatban a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) felhívta a figyelmet arra, bár a tulajdonosnak joga van eldönteni, hogy milyen összetételű szerkesztőséget akar, ám a létszámleépítés, mint elbocsátási indok csak akkor állja meg a helyét, ha a szerkesztőség statisztikai létszáma a vizsgált időszakban ténylegesen csökken. Hogy így van-e, azt külső szemlélő nem tudja megállapítani, azt viszont ismert, hogy vettek fel új munkatársakat. Emellett a MÚOSZ emlékeztetett: a munkáltató részéről történő egyoldalú szerződésbontás esetén az érintetteknek meg kell kell kapniuk minden törvényes járandóságot.

(A troll olyan személy megnevezése, aki például provokatív, ingerlő módon, tárgyhoz nem tartozó üzenetekkel bombáz egy online közösséget, - például internetes fórum, chat, blog, levelezőlista- vagy más módon zavarja, elleheteleníteni törekszik egy eszmecserét.) A Momentum Mozgalom még hétfőn beadványt küldött a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnak (NAIH), amelyben kérték, hogy a hatóság indítson adatvédelmi eljárást Radics Gáborral szemben. A komáromi fideszes önkormányzat főtanácsadója ugyanis módszeresen végigfotózta a Momentum helyi rendezvényének résztvevőit annak ellenére, hogy az esemény szervezője felszólította, hogy ezt ne tegye, illetve hagyja abba.