szökés;házi őrizet;elektronikus lábbilincs;

A bilincset nem túl bonyolult levágni FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/THINKSTOCK

- Nem béklyó a nyomkövető

A héten hárman is úgy szöktek meg a házi őrizetből, hogy levágták az elektronikus nyomkövető eszközt. A rendőrség keresi őket, s ha megtalálják, nem kerülhetik el többé az előzetes letartóztatást és fogolyszökésért is felelniük kell. A nyomkövető alkalmazására már 2000-től lehetőség volt, mégis csak 2013-tól használják.

Hétfőn egy román állampolgárságú férfi és nő szökött meg a házi őrizetből, Budapest XVI. kerületéből. A lábukra helyezett nyomkövető eszközt lefeszítették, majd eltűntek. Elfogatóparancsot adtak ki egy vádlott ellen is, aki ahelyett, hogy megjelent volna az Egri Törvényszéken hétfőn, útban a bíróságra szintén levágta a „lábbilincsét”.

A rendőrség 2013. május 15-e óta figyelheti elektronikus nyomkövető eszközzel a házi őrizetbe helyezett gyanúsítottak mozgását. Bár már 2000-ben megjelent az ezzel kapcsolatos miniszteri rendelet, amit 2003-ban módosítottak is, a bevezetésre mégis még egy évtizedet kellett várni. Állítólag a felszerelések beszerzése, használatának megszervezése okozta a késedelmet. 2014-ig csak a gyanúsított beleegyezésével alkalmazhatták, azóta a bíróság dönt róla.

A gyanúsított a bíróság által kijelölt lakást vagy házat és az ahhoz tartozó bekerített területet csak a bíróság engedélyével hagyhatja el. Arra is van lehetőség, hogy bizonyos esetekben mozgási zónát, útvonalakat engedélyezzenek, például ha a gyanúsítottnak rendszeresen orvosi kezelésre, bírósági tárgyalásra kell mennie, vagy ha nincs, aki bevásároljon neki. Ezek az információk is bekerülnek a felügyelő rendszerbe, melyet a rendőri és informatikai szakemberek ellenőriznek. (Így indulhatott riasztás nélkül útnak az egri férfi is, akinek levágott lábbilincsét egy árokparton találták meg.)

A kedvezmény „árfolyama”
5 nap házi őrizet = 1 nap fegyház
4 nap házi őrizet = 1 nap börtön
3 nap házi őrizet = 1 nap fogház
2 nap házi őrizet = 1 nap elzárás
1 nap házi őrizet = 4 órai közmunka

A külföldön már régóta bevált módszer olcsóbb és hatékonyabb a más módon megszervezett őrzésnél. Ennek ellenére is ritkábban alkalmazzák nálunk. Az évi néhány száz házi őrizetes alig több mint a felét felügyelik így. Ott, ahol nincs megbízható áramszolgáltatás vagy az eszköz működéséhez szükséges térerő, szóba sem jöhet. A feltételek meglétét, a terepfelmérést a rendőrség végzi.

A felcsatolható eszköz két módon képes ellenőrizni a gyanúsítottat. A kijelölt lakásból egy beltéri egység jelzést küld a megyei rendőr-főkapitányság számítógépére, ha az őrizetes elhagyja a kijelölt területet. Az eszköz ilyenkor vibrálással figyelmezteti a gyanúsítottat is. Ezek után a nyomkövető alatt átáll GPS-jeladásra, amellyel a rendőrség pontosan azonosítani tudja tartózkodási helyét, követni mozgását. A riasztáskor járőr indul a helyszínre, így azonnal keresni kezdhetik a gyanúsítottat.

Magát a bilincset nem túl bonyolult levágni, de mivel az a lábon zárt áramkört alkot, annak megszakadását ugyancsak rögtön jelzi a központnak, sőt azt is, ha a nyomkövető akkumulátora merülni kezd.

Aki a házi őrizetből megszökik és megtalálják, előzetes letartóztatásba kerül és a továbbiakban már nem részesülhet hasonló kedvezményben. Számíthat arra is, hogy bűnügyi költségként meg kell fizetnie a technikai felügyelet addigi költségeit és a megrongált eszköz árát is. Nem mellesleg fogolyszökés vétségéért két évet is kaphat.

Hétezer négyzetméteres fürdőkomplexumot épít a Csillaghegyi strandon a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt., ehhez azonban 246 fát kell kivágniuk - írja az Átlátszó információi alapján a hvg.hu.