Matolcsy György;puccs;blöff;NATO-ország;

Illusztráció - Népszava fotó/Tóth Gergő

- Blöff volt Matolcsy György NATO-puccsa

Nem erősítették meg a katonai és polgári titkosszolgálatok a nemzetbiztonsági bizottság szerdai ülésén Matolcsy György jegybankelnök kalandos történetét arról, hogy 2014-2015-ben egy NATO nagyhatalom a budapesti nagykövetségéről „katonai és titkosszolgálati forgatókönyvet követve" meg akarta volna buktatni az Orbán-kormányt.

A jegybankelnök a múlt heti parlamenti meghallgatásán dobta be az állítólagos kormánybuktató konspirációt, hozzátéve, hogy az ismeretlen puccsisták éppen a jegybankot használták volna a kormány destabilizálásához, csakhogy Matolcsy szerint a maga vezette MNB elhárította a veszélyt. Matolcsy utalt rá: a csaló brókercégek, például a Quaestor bedőlése is része lett volna ennek a mestertervnek.

Molnár Zsolt bizottsági elnök közölte: a katonai szolgálatok semmiféle felforgató tevékenységet nem észleltek. A polgári titkosszolgálat a zárt ülésen előadásában ismertette 2014 és 2015 körül történt eseményeket, ám ez az előadás pusztán az akkori, teljesen nyilvános események puszta felsorolása volt, ami Molnár Zsolt megfogalmazásával „részben alátámaszthatja Matolcsy úr állításait". Ugyanakkor lapunk kérdésére Molnár Zsolt leszögezte: nem volt titkosszolgálati úton szerzett információ az előadás szövegében, azaz a polgári szolgálatok sem erősítették meg Matolcsy György sztoriját.

Molnár Zsolt úgy látta: a történtek miatt Matolcsy György meghallgatására is szükség lehet. Közben az MSZP is büntetőeljárást kezdeményezett Matolcsy Györggyel szemben. Szél Bernadett a bizottság LMP-s tagja úgy látta: Matolcsy vGyörgynek azonnal a nemzetbiztonsági bizottságot és szerveket kellett volna értesíteni, ha úgy látta, hogy puccs készül az MNB vagy éppen a kormány ellen nem pedig évekkel később beszélni róla.

Fontos bejelentést tett az Európai Parlament mai plenáris ülésén Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság jobboldali-néppárti elnöke. Az Unió jövőjével kapcsolatban felvázolt forgatókönyvekből immár világosan és egyértelműen látszik, ami korábban csak lehetőség volt: az európai közösség progresszív tagállamai szorosabbra fogják fűzni együttműködésüket, míg a „kerékkötő", az európai értékeket nem, csak európai forrásokat elfogadó illiberális tagállamok leszakadhatnak. Saját döntésünk tehát, hogy a régóta felsejlő válaszúthoz érve melyik utat választjuk: a haladó Európát, vagyis a putyinizálódó Orbánisztánt - írja közleményében a szocialitsák EP-képviselője.