pedofília;papok;Vatikán;

Illusztráció/Thinkstock

- Pedofil papok - Ellenáll a Vatikán az ügyek felderítésének?

A gyermekkorában egy paptól erőszakot elszenvedett Marie Collins szerdán távozott a kiskorúak védelmében felállított pápai bizottságból, azzal az indokkal, hogy "ellenállást" tapasztal a Vatikán részéről a visszaélések felderítésében. 

Marie Collins közleményben hangsúlyozta: távozásához a vatikáni kúria egyes hivatalainak, különösképpen a Hittani Kongregációnak a "szégyenteljes" ellenállása vezetett, szerinte e hivatalok nem működnek együtt a papi pedofília eseteinek megelőzésére hivatott bizottsággal. Az ír asszony tizenhárom évesen szenvedett el erőszakot. Az első volt, aki 2012-ben egy római egyházi találkozón felidézte a vele történteket. Ferenc pápa, amikor 2014-ben létrehozta a kiskorúak védelmét szolgáló vatikáni bizottságot, Marie Collinst is felkérte, hogy legyen ennek tagja.

Nem Marie Collins az első pedofília-áldozat, aki távozott a bizottságból. Tavaly februárban a brit Peter Saunders lépett ki. A szintén gyerekkorában paptól erőszakot elszenvedett férfi akkor úgy nyilatkozott, hiába a bizottság, a Vatikán szerinte nem tesz semmit e jelenség ellen. A jelenleg 16 fős bizottságot Sean O'Malley amerikai bíboros vezeti. Tagjai egyházi és világi szakértők, de Saunders és Collins távozásával egyetlen áldozat sem maradt a bizottságban.

Az MSZP szerint a "kormányzati propagandával ellentétben" a földterületek nagy része nem helyi gazdálkodókhoz került a Földet a gazdáknak programban.