A versenyképességet így definiálták: egy régiónak azon képessége, hogy vonzó és fenntartható környezetet biztosítson cégeknek, az ott élőknek és az ott dolgozóknak. Vagyis azt pontozták 1-től 5-ig, hogy mennyire jó az adott régióban élni és vállalkozni - ismertette a felmérés lényegét a 444.
A jelentésből kiderült, hogy a volt szocialista országok közül egyetlen olyan sincs a hazai területeken kívül, amelyik visszaesett volna. Az egészségügyi helyzetet értékelő pontokban az összes régiónk a legutolsók között van, Észak-Magyarország az utolsó előtti egész Európában. Hazánk az alapfokú oktatására és az állami intézmények hatékonyságára is nagyon rossz pontokat kapott.
Bár Közép-Magyarország elég közel került az EU-s átlaghoz, így is visszaesett, hiszen Budapest és környéke már csak a 152. az EU versenyképességi rangsorában, a legutóbbi, három évvel ezelőtti listán viszont még a 144. helyen szerepelt. A főváros körzete ráadásul az egyetlen, amelyik az unió 263 régiójából egyáltalán befért a rangsor első kétharmadába. A régiók versenyképességét 1 (legrosszabb) és 5 (legjobb) között osztályozták, ezen a listán Közép-Magyarország 4-est kapott.
A legrosszabb osztályzatnál csak a Nyugat-Dunántúl és Közép-Dunántúl kapott jobbat, kettest. Az ország összes többi régiója a lista végén szerepel.
A 263 régióból ezeket a helyezéseket érték el (zárójelben a 2013-as helyezés):
- Közép-Dunántúl: 205. (192)
- Nyugat-Dunántúl: 207. (189)
- Dél-Alföld: 224. (220)
- Dél-Dunántúl: 227. (219)
- Észak-Magyarország 231. (218)
- Észak-Alföld: 232. (231)
A teljes jelentést ide kattintva olvashatja!