NMHH;Rádió Q;

- Az NMHH magyarázza, miért hallgat el a Rádió Q

A Rádió Q esetleges leállásának nincs köze semmilyen médiahatósági eljáráshoz, az vélhetően a tulajdonosok saját üzleti döntése - reagált az erről megjelent cikkre szerdán közleményében a Nemzeti Média- és Hírközlési hatóság (NMHH).

 A médiaszolgáltató meglévő frekvenciájának használatára még másfél évig jogosult. A Rádió Q közösségi rádió, ennek megfelelően nem fizet sem frekvencia-, sem médiaszolgáltatási díjat. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnak hivatalos információi nincsenek a Rádió Q médiaszolgáltatásának megszűnéséről - írják.

A közlemény hangsúlyozza: a Rádió Q semmiféle olyan külön eljárás alatt nem áll, amelyet a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) indított volna, és amely miatt a Rádió Q-nak bírósági döntésre kellene várnia, hogy a javára döntsenek a hatósággal szemben. 

Ezért minden további lépése, amellyel a rádió az elhallgatását fontolgatja, a tulajdonos saját hatáskörébe tartozik, egyéni szabad döntésén alapul, ennek nincs köze a hatósághoz. Éppen ezért nem érthető az, hogy hatósági döntéssel hozzák összefüggésbe a tulajdonos döntését, vagy hogy a megszűnés hátterében valamilyen évek óta elhúzódó vitás ügyet emlegetnek - írják. 

Az NMHH-nak nincs évek óta elhúzódó vitás ügye a Rádió Q-val. Tisztázatlan kérdések sincsenek, amely miatt vissza kellene vonni a médiaszolgáltatási jogosultságát, be kellene zárni a rádiót - fogalmaz a közlemény, amely szerint "a Rádió Q és médiaszolgáltatója az NMHH felé törvényi kötelezettségeit, ha késve is, de teljesítette. Legutóbb adatszolgáltatási kötelezettségének február 24-én tett eleget, amelynek elmaradása miatt február 9-én a Médiatanács eljárást kezdeményezett vele szemben". 

Emlékeztetnek arra is: általánosságban elmondható, hogy egy médiaszolgáltatónak nincs lehetősége felmondani a médiaszolgáltatási hatósági szerződést, azt vagy közös megegyezéssel szüntetik meg a felek, vagy a médiatanács - meghatározott esetekben - hatósági eljárásban mondhatja azt fel, akár olyan esetben is, amikor a rádió több mint 14 nap után nem teljesíti a szerződési feltételeket, azaz saját döntéséből kifolyólag 14 napon túl is szünetelteti műsorszolgáltatását. 

Amennyiben egy médiaszolgáltatás mégis megszűnik, a médiatanács minden esetben saját hatáskörében dönt a frekvencia hasznosításáról - jegyzik meg, jelezve, hogy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnak hivatalos információi továbbra sincsenek a Rádió Q médiaszolgáltatásának megszűnéséről. 

A hvg.hu február 23-án írt arról Bognár Éva, a rádió főszerkesztőjének közlése alapján, hogy a médiaszolgáltató ugyan még másfél évig jogosult a frekvencia használatára, "ám a tulajdonos képviselője és az NMHH közötti tisztázatlan kérdések miatt úgy döntöttek, felfüggesztik a sugárzást", az pedig, hogy lesz-e folytatás, "heteken belül kiderül". A cikk szerint a rádió esetleges megszűnéséről "nem ezek az első hírek, 2012-ben egyszer már állítólag nagyon közel voltak ehhez".

Nyílt levelet írtak Tarlós István főpolgármesternek a Lukács-szobor eltávolítása miatt. A Fővárosi Közgyűlés január végén döntött úgy, hogy a filozófus emlékművét eltüntetik a XIII. kerületi Szent István parkból, ezután alakult meg a "Tiltakozunk a Lukács-szobor eltávolítása ellen" nevű csoport, akik petíciót is indítottak, hogy a Lukács-szobrot - ha nem is az eredeti helyén -, de közterületen újra állítsák fel.