Majd egy órás beszédében Trump tartotta magát a leírt szöveghez, s visszafogott stílusban beszélt. Elnökségének viharos első hetei után igyekezett maga mögé állítani az elbizonytalanodott republikánus honatyákat, de kevés gesztust tett a demokrata oldal felé.
A demokrata képviselőnők 66 tagú csoportja erre az estére a szüfrazsettek színébe, fehérbe öltözött, ezzel jelezve, mindent megtesznek, hogy megakadályozzák a nők megszerzett jogainak visszavételét. A karzaton Trump felesége, Melania elegáns fekete kosztümöt viselt. Az elnök lánya, Ivanka a minapi jemeni kommandós támadásban elesett William „Ryan” Owens özvegyét vigasztalta. Carryn Owens nem tudta visszatartani könnyeit, amikor az elnök férje hősiességéről beszélt. A kongresszus hosszú tapssal rótta le kegyeletét.
Középen Carryn Owens és Melania Trump FOTÓ: Alex Wong/Getty Images
Trump beszéde kezdetén megemlékezett a fekete polgárjogi mozgalom épp lezárult emlékhónapjáról, megjegyezve, sok munka maradt még hátra. Elítélte több amerikai zsidó temető meggyalázását, a zsidó közösségi központok elleni támadásokat, akárcsak a múlt heti kansasi lövöldözést. Az elnök sok bírálatot kapott, amiért nem tiltakozott azonnal a gyűlöletbűntettek ellen.
„Amerika kész arra, hogy újra vezető szerepet vállaljon” – üzente az Egyesült Államok szövetségeseinek, barátainak és ellenfeleinek a 45. elnök. Trump másképp értékeli a beiktatása óta történteket, mint a világ, amely egy kaotikus, kiismerhetetlen Amerikát lát. Elsöprő új nemzeti büszkeségről, újkeletű optimizmusról beszélt, azt ígérve, hogy az eddig lehetetlennek hitt dolgokat is képes lesz elérni Amerika. „Az amerikai szellem megújulásának vagyunk tanúi” – mondta.
Eddig elért eredményeit sorolva hangsúlyozta, hogy megválasztása óta számos nagy cég, köztük a Ford, a Fiat-Chrysler, a General Motors, a Lockheed, az Intel, a Walmart dollármilliárdok befektetését, több tízezer állás teremtését ígérte. A tőzsde szárnyal, személyesen hárította el az akadályokat új olajvezetékek építése előtt. Vívmányként állította be a TPP szabadkereskedelmi megállapodás felmondását. Trump rózsás képet vázolt a jövőről: a fegyveres erők megerősödnek, a veteránokról ezután jobban gondoskodnak, halódó iparágak új életre kelnek, hatalmas infrastrukturális beruházások kezdődnek (ezer milliárd dolláros program jóváhagyását kéri e célra a kongresszustól), a nagyvárosok lerobbant negyedei újjászületnek, lelassítják, majd megállítják „a drogfogyasztás szörnyűséges járványát”. Trump kész lenne egy új gyermekgondozási törvényért összefogni a demokratákkal. Az elnök ugyanakkor ragaszkodik az Obamacare lebontásához, javaslatát egy új egészségügyi biztosítás kidolgozására a republikánusok tapssal, a demokraták elutasítással fogadták, néhányan lefelé fordított hüvelykujjal tiltakoztak.
Az elnök, ahogy előzetesen beharangozták, közölte, kész egy „pozitív” bevándorlási törvény elfogadására, s ehhez demokraták és republikánusok együttműködését reméli. Trump ugyanakkor az illegális bevándorlók elleni kemény fellépést, a bevándorlási törvények szigorú érvényesítését, a „rossz emberek” kitoloncolásának folytatását helyezte kilátásba. A kongresszusi karzatra meghívott vendégei között olyan hozzátartozók voltak, akiknek rokonát illegális bevándorlók ölték meg.
Trump azt ígérte, megvédi Amerikát a „radikális iszlám terrorizmustól” (kampányában gyakran bírálta Obamát, amiért nem használta ezt a kifejezést). Hamarosan elkészül a Pentagon terve az Iszlám Állam terrorszervezet megsemmisítésére, Trump szerint „eltörlik a föld színéről”.
Külpolitikára térve a 45. elnök támogatásáról biztosította a korábban „elavult” intézményként emlegetett NATO-t, megismételve ugyanakkor, hogy a szövetséges államoknak teljesíteniük kell vállalt kötelezettségüket (konkrétan nem említette, hogy a tagállamok azt vállalták, a GDP-jük 2 százalékát fordítják védelmi kiadásokra). Közölte, elvárja, hogy a partnerországok kivegyék részüket a katonai műveletekből, s „s méltányos módon" vállaljanak részt a költségekből.
„Az én dolgom nem az, hogy a világot képviseljem, az én feladatom, hogy az Amerikai Egyesült Államokat képviseljem” – mondta Trump. Oroszország neve feltűnően kimaradt a beszédből, Trump annyit mondott, Amerika kész új barátokat találni, új partnerségeket kötni, s békére, nem háborúra törekszik.
A demokrata választ Steve Beshear volt demokrata kormányzó adta meg az elnöki üzenetre. A 72 éves veterán politikus felemlegette, hogy populista ígéretei ellenére Trump a Wall Street-ről és a milliárdosok közül állította össze kormányát. Figyelmeztetett, hogy az Obamacare visszafordításával az új elnök azoktól veszi el az egészségbiztosítást, akik leginkább rászorulnának. „Ez nem játék, hanem élet és halál kérdése” – mondta Beshear, aki nem a kongresszusban, hanem egy sörözőben mondta el válaszát.
The Guardian
A legnagyobb sokkot az okozta, hogy Trump semmi sokkolót nem mondott - írta a brit baloldali lap. A kívülálló, üzletemberből lett elnök a hagyományos politikusokra jellemző banális fordulatokat alkalmazta, nem ostorozta a médiát, nem vitázott választási győzelmének nagyságáról. A beszéd azonban nem változtatja meg a politikai felállást. Trump egy estére bizonyította, hogy tud elnöki módon szerepelni, de nem kizárt, hogy hamarosan újabb dühös Twitter-üzenetek sorával áll elő.
The New York Times
Szövetségesei és ellenfelei a beszéd után is vakarhatják a fejüket, hogy miben is hisz az „igazi” Donald Trump. Az elnök gyakran olyan benyomást kelt, hogy az egyik irányba indul, miközben valójában egy teljesen más irányba tart. Kiprovokál egy vitát, hogy egy másik problémáról elterelje a figyelmet. Magánbeszélgetésekben szenátusi vezetők arról beszélnek, hogy Trump maga is bizonytalan abban, hogy melyik oldalon áll némely kulcskérdésben.
Politico
Trump átvitte az alacsonyra tett lécet, hibátlanul olvasott a súgógépről – írta a washingtoni lap, feltéve a kérdést, vajon ez a megszelídített Trump képes lenne-e nyerni 2020-ban? Eddig csak azt bizonyította, hogy provokatív, támadó, agresszív beszédeivel győzni tud, ezek miatt küldték a szavazók a Fehér Házba. A demokraták abban bizakodnak, hogy a 2020-as elnökválasztás más lesz, s Trumpnak nem lesz esélye az újrázásra.
A CNN/ORC gyorsfelmérése szerint a megkérdezettek 57 százaléka pozitívan reagált az elnöki beszédre (2009-ben Barack Obama első kongresszusi beszédét 68 százalék tetszéssel fogadta). A legjobb vélemény Trump gazdasági ígéreteiről alakult ki, 72 százalék úgy nyilatkozott, hogy javaslatai jó irányba tartanak. Majd 70 százalék üdvözölte a terrorizmus visszaszorítására tett ígéretét is. Trump adópolitikáját 64, bevándorlási terveit 62 százalék üdvözölte.
Az amerikai média értékelése szerint Trump első kongresszusi beszédében lazán kezelte a tényeket.
-
Az igazságügyi tárca adataira alapozva állította, hogy a terrortámadások döntő többségét külföldön született merénylők követték el 2001. szeptember 11. óta. Egy 2016-os jelentés szerint a terrorizmusért elítélt 580 ember közül 380 külföldi volt. A Cato-intézet szerint azonban az említett incidensek 42 százaléka nem tekinthető terrortámadásnak, s legfeljebb az elkövetők fele volt külföldi születésű.
-
Trump aláírt egy elnöki rendeletet a „washingtoni korrupciós mocsár” kiszárítására, volt kormánytisztviselők lobbizásának megakadályozására, de nem olyan feltételekkel, mint eredetileg ígérte. Kampányígéretével ellentétben a tilalom csak öt évre szól, a kongresszus tagjaira nem vonatkozik, s csak arra a területre korlátozódik, amelyen az illető korábban dolgozott.
-
A beszédben azt állította, hogy 94 millió ember van munka nélkül az Egyesült Államokban. Ez féligazság, ugyanis ebbe beleszámították azokat, akik ténylegesen nem is keresnek állást, a 44 millió nyugdíjast, a 15 millió mozgássérültet, a 12 millió embert, aki egy családtagjáról gondoskodik. A tényleges álláskeresők száma tavaly 5,5 millió volt, idén az előző hónapban 7,6 millióan kerestek aktívan munkát.
-
Büszkélkedett azzal, hogy a nagy cégek új beruházásokat és állásteremtést ígértek. A tények ellenőrzéséből kiderítették, hogy ezek jórészt évek óta tervbe vett, korábban beindított beruházások, nem pedig Trump hivatalba lépése óta tett ígéretek.
-
Az elnök arra is hivatkozott, hogy személyesen alkudta le a Lockheed Martin cégnél az F-35-ös harci repülőgépek árát, többszáz millió dollárt takarított meg ezzel az amerikai adófizetőknek. Ez az állítás is félrevezető, elvileg 8 százalékos csökkentésről állapodtak meg, de összességében a szerződés nem változott a választások előtti helyzethez képest.