A szerző, Martin Klingst kiemelte, hogy sok német aggódik Donald Trump amerikai elnök miatt, de legalább ennyire kellene aggódniuk azért is, ami a "közvetlen szomszédságban történik, az EU demokratikus országaiban, amelyek lépésről lépésre autokráciává változnak".
Így mindaz, ami "Lengyelországban vagy Magyarországon történik, és ami rövidesen talán Hollandiában és Franciaországban is fenyeget, aláássa a közösség alapjait, és a szabadságra, a biztonságra és a jogra felépített (második világ)háború utáni európai békerendszert".
A "Trumpok, Orbánok és Kaczynskik korszakában" a választási győzelmet és a parlamenti többséget átértelmezik "abszolút hatalmi igénnyé, amelynek minden - még a jog is - alárendelődik" - írta a Zeit Online szerzője.
Az "Orbánok és Kaczynskik" éppen úgy mint Trump, úgy érzik, hogy "élharcosai és vezetői egy széles népi mozgalomnak, amely a régi elitek, a hagyományos intézmények és a kulturális változás ellen" lép fel, úgy látják, hogy "háborúban állnak a régi liberális renddel", és számukra a kritikus sajtó, a multilaterális intézmények és a döntéseikkel szembeszegülő bírók "ellenségek".
Azonban míg az Egyesült Államokban, ebben a csaknem 250 éve működő demokráciában a fékek és ellensúlyok rendszere sikeresen védekezik a Fehér Ház "frontális támadásaival" szemben, Magyarországon és Lengyelországban, ezekben a "fiatal demokráciákban" a hagyományos védelmi és ellenőrző mechanizmusok "túl gyengék", és az EU-nak nincs "ereje, akarata" és "jogi eszköze" sem a folyamatok feltartóztatására - fejtette ki Martin Klingst.