Szerbia;Brüsszel;Belgrád;

- Belgrád brüsszeli ajándéka

Szerbia hétfőn az uniós csatlakozási tárgyalások keretében két újabb tárgyalási fejezetet nyithat meg, s ezzel nyolc megnyitott és két ideiglenesen lezárt fejezet a mérlege az országnak az Európai Unió felé vezető úton – írta a Vajdaság Ma.

A Brüsszelben hétfőn kezdődő ötödik kormányközi konferencián ezúttal a 20. és a 26. tárgyalási fejezetet nyitják meg, azzal, hogy a 26. fejezetet azonnal ideiglenesen be is zárják. Ez ugyanis az oktatásra, kultúrára és az ifjúságra vonatkozó fejezet, amely már a tavalyi év végén megnyitásra készen állt, de Horvátország kifogásokat tett az anyanyelvi tankönyvekkel kapcsolatban és ezért egészen idáig blokkolták ezt a területet.

Miután azonban a 26. fejezet a könnyebb tárgyalási menetek közé tartozik, annál is inkább, mert az oktatás és a kultúra területén az EU-nak nincsenek közös kritériumai, ezt a fejezetet most ideiglenesen félre is teszik. Ugyanez volt a helyzet a 25. tárgyalási fejezettel is, amelyik a tudományra és a kutatásra vonatkozott, s amelyet Szerbia az előző kormányközi konferencián nyitott meg és zárt is le ideiglenesen tavaly decemberben.

A 20. fejezet megnyitásához, amely a vállalkozásokra és az ipari termelésre vonatkozik, az EU a múlt héten adott zöldfényt, miután az európai külügyi szolgálattól olyan jelentést kapott, amely szerint előrelépés van Belgrád és Pristina párbeszédében.

Brüsszelben emlékeztetnek, hogy a 35. fejezet esetében, amely a Pristina és Belgrád közötti viszony normalizálását és a brüsszeli megállapodás betartását foglalja magába, elengedhetetlen a konkrét előrelépés ahhoz, hogy Szerbia folytathassa az unió felé vezető útját.

A kormányközi konferencián a szerb küldöttséget Jadranka Joksimović európai integrációs miniszter, míg az EU tárgyalócsoportját Johannes Hahn bővítési biztos vezeti, tudósít a Tanjug.

Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter szerint Recep Tayyip Erdogan török elnök nem léphet fel osztrák területen, hogy a török alkotmánymódosítás mellett kampányoljon, mert ez feszültségeket idézne elő Ausztria és Törökország viszonyában. A bécsi diplomácia vezetője azonban közölte, hogy államfői találkozón bármikor szívesen látják a török elnököt.